Neodoljive fotografije mališana na društvenim mrežama su one koje svakoga razneže i nasmeju. Sada ih možete nabaviti na sajtu ”Koppie koppie” ukoliko se ta fotografija nalazila na društvenoj mreži ”Flickr”, bez brige da li narušavate nečija prava. Kada postanete roditelj, dete je ono što postaje centar vašeg života. Tokom odrastanja postoje oni neodoljivi trenuci koje zahvaljujući tehnologiji možemo zabeležiti u bilo kom trenutku.
Kako se slobodno vreme roditelja svodi na minimum, u želji da to podele sa prijateljima najčešće objavljuju fotografije svojih miljenika na društvene mreže, u neznanju da se fotografija njihovog deteta može nalaziti na šolji bilo koga ko ima pristup internetu i ko je, naravno, plati.
Što više lajkova, veća vidljivost na Internetu
Privatnost: Pravo na kontrolu ličnih informacija
Ako pod privatnošću smatrate pravo na kontrolu ličnih informacija, onda iz pravne perspektive ovaj sajt ne krši nikakva ljudska prava.
Slike koje se koriste sa sajta „Flickr” su slobodne za korišćenje svakog ko ih presnimi u svoj računar. To je omogućeno onim što potpisujemo prilikom kreiranja naloga na ovoj društvenoj mreži, poznatim kao – uslovi korišćenja. Iako ne shvatamo zapravo šta odobravamo, na ovoj i drugim društvenim mrežama to je korak preko koga najbrže prelazimo prilikom kreiranja naloga.
Ukoliko pokušate da pronadjete drugi aspekt iz koga ovaj čin nije etički, odnosno činjenicu da se radi o deci, shvatićete da su upravo njihovi roditelji ili staratelji oni koji su objavili ove fotografije na sajt, i da onda to postaje isključivo njihov problem, a ne sajta „Koppie koppie”.
Svakako ova društvena mreža nije jedina koja funkcioniše po ovom sistemu slobodnog reprodukovanja fotografija objavljenih sa naloga korisnika.
Nikada ne možemo znati ko sve gleda
Ovom neetičkom praksom koriste se i druge društvene mreže, na čelu sa globalnom mrežom „Facebook”, kao i najpoznatiji internet pretraživač „Google”. Njiovim korišćenjem odajemo gotovo sve detalje života, kao što su: trenutna lokacija, uvid u transakcije sa našeg računa u banci, broj telefona, kao i mnoge druge. Odobravajući ponuđene uslove korišćenja, zapravo „poklanjamo” pravo na korišćenje sadržaja koji objavljujemo.
Kako da privatno ostane skriveno?
Takođe, ako pod privatnošću smatrate skrivanje dragocenih porodičnih trenutaka od očiju javnosti, onda ovaj sajt takođe ne krši ljudska prava. Koliko god bili pažljivi da sačuvate lične informacije, kao i da kontrolišete u koju dozu privatnosti sajt na kome ste napravili nalog može pristupiti, neophodno je i da ljudi sa kojima komunicirate putem te mreže urade isto, što je jako teško ispuniti.
Fejsbuk je pravi primer za to, jer ukoliko vi objavite fotografiju, a vaš profil je zatvoren za sve osim vaših prijatelja, a vaš prijatelj je na fotografiji i vi ste ga označili, na njegovom profilu će istu fotografiju moći da vide svi njegovi prijatelji, a ukoliko je profil otvoren za sve „posetioce”, vašu fotografiju može videti svaka osoba sa nalogom na mreži „Facebook”.
Privatnost u kontekstu te reči
Proteklih nekoliko godina razvojem društvenih medija, reč „privatnost” je proširila svoje značenje. Zapravo protok informacija na društvenim mrežama znatno je izmenio kontekst privatnosti tako da taj pojam danas nema egzaktno značenje. On se odnosi samo na kontekst u kom ga koristimo.
Jedino vi možete zaštiti identitet vašeg deteta
Kada posmatramo primer „Koppie kopppie” ni jedno ljudsko pravo nije prekršeno, ali kada se razmatra ovaj primer iz socijalnog ugla možemo zaključiti da nije etički.
Masovno korišćenje socijalnih mreža i postavljanje stvari iz privatnog života predstavljaju otvorenu bazu podataka između informacija koje želite da delite i informacija koje mogu biti preuzete o vama u svakom trenutku.
Ali nije sve tako crno, sve dok vi kontrolišete šta ćete pretraživati na internetu, koje slike objavljivati, i ono najbitnije, koliko i da li ćete zaštititi identitet svog deteta, nećete se osećati kao da su vam ljudska prava narušena.
Komentari (0)