Rizik za dete je najveći ako je trudnica izložena pesticidima tekom drugog i trećeg tromesečja, što i nije neka uteha jer je to zapravo većina trudnoće. Izloženost pesticidu klorpirifos tekom druge polovine trudnoće više nego utrostručuje rizik od rađanja autističnog deteta
Izloženost pesticidima u trudnoći dokazano povećava rizik za razvoj autizma kod deteta. Trudnice koje su živele u krugu od 1,5 kilometra od farmi gde je korišten organofosfat imale su čak 60 odsto veći rizik da se kod deteta razvije autizam.
Rizik za dete je najveći ako je trudnica izložena pesticidima tokom drugog i trećeg tromesečja, što i nije neka uteha jer je to zapravo većina trudnoće. Izloženost pesticidu klorpirifos tokom druge polovine trudnoće više nego utrostručuje rizik od rađanja autističnog deteta.
U trudnoći pažljivo sa prskanim voćem i povrćem
Istraživanje je sprovedeno u Kaliforniji, ali svakako se može preslikati i na slučajeve korištenja pesticida kod nas. Oni su osmišljeni tako da pogubno utiču na nervni sistem štetočine, ali dokazane su i vrlo velike štetnosti za plod i manju decu, dok se odrasli mnogo bolje bore protiv štetnih učinaka.
Osim izbegavanja boravka u blizini farmi i plantaža tretiranih pesticidima, svakako treba obratiti pažnju i na kvalitet namirnica koje svakodnevno konzumirate. Pritom, treba imati na umu da pesticidi ne dovode samo do pojave autizma, već i uzrokuju neplodnost, dovode i do mnogih drugih genetskih poremećaja. Kod izloženost pesticidima uočena je povećana pojava gojaznosti, dijabetesa i Parkinsonove bolesti i raka prostate.
Komentari (0)