Gotovo da nema roditelja kojem u nekom momentu nije kroz glavu prošla zebnja: šta ako moje dete oboli od raka? Upravo to se dogodilo porodici Bloham – Curtis iz Alabame u Sjedinjenim Američkim Državama. Ali, oni su ipak imali mnogo sreće: vest o bolesti mlađeg sina saznali su nekoliko nedelja pre rođenja najmlađeg člana porodice, Ele Grejs. Zato nisu propustili šansu da ostave matične ćelije namjlađeg člana. Tako je novorođena devojčica zahvaljujući sopstvenim matičnim ćelijama otvorila vrata za uspešno lečenje od raka svog starijeg brata Grejsona.
Samo nekoliko nedelja pre porođaja Erin Bloham – Curtis i njen suprug Ras razmišljali su jedino o srećnom događaju – prinovi u kući. Onda je jedan od njihovih sinova, Grejson, iznenada dobio veoma jake bolove u stomaku. Odjurili su u “Seint Džud” bolnicu u Memfisu, gde su ih lekari šokirali informacijom da njihov sin ima rak.
Roditelji su odlučili da sačuvaju matične ćelije iz pupčanika na predlog medicinske sestre
– Najteže nam je palo to što nismo ni stigli da postanemo svesni šta se dešava – u roku od 36 sati mi smo ostavili sve i otišli u bolnicu, gde su nam saopštili dijagnozu i rekli da su uklonili tumor, a da mi o toj bolesti nismo ništa znali – priseća se Erin traumatičnog iskustva kroz koje su nedavno prošli.
Srećna okolnost je što je medicinska sestra u bolnici primetila da je Erin trudna i predložila nešto za šta su mnogi parovi koji očekuju dete čuli, ali veoma malo znaju o tome – čuvanje matičnih ćelija iz krvi pupčanika bebe na porođaju.
Porodica je veoma brzo prikupila informacije i kako se datum porođaja približavao, odlučili su se da sačuvaju matične ćelije iz pupčanika bebe. Veoma im je bila važna informacija da je Američka agencija za hranu i lekove već odobrila korišćenje matičnih ćelija iz pupčanika za mnoge različite bolesti, uključujući i rak.
Na rođenju Ele Grejs, najmlađeg člana porodice, lekar je prikupio krv iz pupčanika i cela procedura čuvanja uspešno je okončana.
Sada, kod kuće Blohsam – Kurtis familija čeka rezultate testova, koji će pokazati s kojom vrstom raka se bori Grejson i u kojoj meri je krv Ele Grejs, njegove mlađe sestre, odgovarajuća za dečakovo dalje lečenje.
Jer, krv iz pupčanika je 100 odsto kompatibilna samo za osobu od koje je uzeta, a za sve ostale se mora proveravati stepen podudarnosti. Ipak, kod braće i sestara je ta verovatnoća velika, znatno veća nego kada su u pitanju nesrodni donori.
Porodica ovih dana uživa u novom članu porodice i čeka kontrolu u bolnici ”Seint Džud” 16. februara, kada će saznati u kom pravcu se odvija bolest. U slučaju da se operisani tumor vraća, matične ćelije Ele Grejs, najmlađeg člana porodice, biće im dragoceni lek.
Komentari (0)