Svaki roditelj želi ono što je najbolje za njegovo dete i vrlo je ponosan kada je njegovo dete uspešno u nečemu što radi. Upravo zato se smatra da je roditeljima nadarene dece posebno lako u životu i da bi trebalo da budu srećni, ponosni i posebno zadovoljni što su ”dobili” takvo dete, koje s lakoćom obavlja većinu aktivnosti.
Nadarenošću se smatraju ne samo visoke kognitivne sposobnosti, već i kombinacija nekoliko stvari – visoke kognitivne sposobnosti, kreativnost i crte ličnosti, odnosno motivacija za uspehom. Ali ono o čemu se retko kada priča su upravo neke druge odrednice ličnosti i temperamenta, koje su karakteristične za nadarenu decu i neretko im stvaraju velike probleme u životu, a time i njihovim roditeljima.
Inteliogentna deca imaju više emocionalnih poteškoća od ostatka populacije
Štaviše, koeficijent inteligencije povezan je s razvojem depresije i drugih psihičkih oboljenja, pa bi laički moglo da se kaže da, što ste pametniji, to ste potencijalno nesrećniji. Osim toga, gledano na nivou populacije, kod nadarenih adolescenata je zastupljen najveći stepen emocionalnih problema i katastrofalnih posledica istih, poput suicida.
Zbog čega dolazi do razvoja emocionalnih poteškoća, kada su ta deca toliko kognitivno napredna? Odgovor je složen i uprošćena verzija odgovora bila bi – zbog specifične kombinacije osobina ličnosti i temperamenta, natprosečnih kognitivnih sposobnosti i izostanka podrške okoline.
Jedna od glavnih karakteristika nadarene dece je osetljivost u svim područjima koje možete da zamislite:
Nadarena deca su izizetno osetljiva na nepravdu
Problem nije u samim čulnim receptorima ili organima, nego u načinu na koji njihov mozak obrađuje informaciju, odnosno u senzornoj integraciji. Ako deca ne žele da nose vunu ili uprljaju ruke, to nije zato što su razmažena ili imaju posebne prohteve da bi skrenula pažnju – oni osećaju kada nose vunu kao da nose hrastovu koru, a imaju osećaj da su ruke uvaljala u pseći izmet. To je nešto što roditelji moraju da prihvate i pokušaju da razumeju što je više moguće.
Komentari (0)