Prava jelka, sa busenom, može da traje i do mesece i po dana, ukoliko ste je kupili zdravu i svežu. Zato pazite prilikom kupovine – iglice ne bi trebalo da imaju žućasktu, zlatnu boju, već da su zelene i da deluju sveže.
Kod kuće bi jelku trebalo držati u što većoj posudi, dalje od izvora toplote koji pospešuju njeno sušenje. Valjalo bi ako imate dovoljno prostora da jelku držite blizu prirodnog izvora svetlosti. Zalivajte je jednom u pet dana, ili češće ukoliko je prostorija u kojoj je držite baš topla.
Ukrasne lampice doprinose prazničnoj atmosferi, ali i sušenju iglica na jelci. Ukoliko ste u mogućnosti, kupite mala led svetla jer se manje zagrevaju.
Jelku možete zaliti čak i alkoholom
Osim vodom, jelku možete zalivati i nekim drugim tečnostima, čak i alkoholom. Blaga i zašećerena limunada je odlična hrana za vašu jelku, a nekoliko kapi vodke ili rakije će sačuvati drvo od bakterija.
I ovaj savet je čudan, ali “radi”: voće držite što dalje od jelke – ono ispuš etilen koji ubrzava fermentaciju drugog voća, ali opadanje iglica na zimzelenom drveću.
Komentari (0)