U trudnoći količina vaginalnog sekreta obično se povećava. Menja se njegova gustina i miris, a sve to zbog dejstva hormona progesterona, estrogena, hormona posteljice i pojačane sekrecije vaginalnih žlezda.
Ukoliko ginekolog ne konstatuje pojavu patoloških bakterija kod trudnice, normalno je da nema potrebe za lečenjem, ali ukoliko bakterije, ipak, postoje, stvar je drugačija i lečenje neizostavno treba da se sprovede, jer zanemarivanje problema može da dovede do infekcije i prsnića plodovih ovojaka, prevremenog porođaja, smrti bebe.
Ukoliko se beba inficira, u prvih mesec-dva javiće se mlečac
Najopasnije je ako se infekcija javi u prvim mesecima trudnoće, pa i u drugom trimestru, međutim kako se porođaj bliži, opasnost se smanjuje.
Na početku trudnoće obavezno se sprovodi analiza vaginalnog sekreta, a zatim se analiza ponavlja, ukoliko je potrebno, negde na sredini trudnoće, i, obavezno, na kraju trudnoće da bi se proverila čistoća vaginalnog kanala kroz koji beba treba da prođe, a koji treba da bude bez štetnih mikroorganizama da ne bi došlo do infekcije najosetljivijih delova bebinog tela (oči, nos, usta, genitalije).
Ukoliko se beba inficira, u prvih mesec-dva javiće se ”soor” ili mlečac u vidu beličastih naslaga u usnoj duplji, ali to nije ništa neizlečivo i neuobičajeno.
Komentari (0)