Vaš petogodišnjak možda ne zna da Vila Zubićka nije stvarna ili da mačke – nažalost – imaju samo jedan život, ali nova studija pokazuje da već u tim godinama deca mogu da razlikuju laž od istine. Mogu da prepoznaju kada ih osoba laže, čak i ako ta osoba zvuči veoma samopouzdano.
Istraživači na Konkordija Univerzitetu i Univerzitetu Britanske Kolumbije su okupili 96 dece od četiri i pet godina da vide da li oni mogu da prepoznaju kada osoba laže. Da bito ustanovili, oni su pokazali deci seriju kratkih video klipova. Jedan čovek je govorio sa sigurnošću, ali uvek lagao, a drugi je govorio neodlučno, ali je dosledno govorio samo istinu.
Deca znaju šta je laž, a šta istina…
“Deca imaju reputaciju da su lakoverna i da veruju sve što im kažemo, ali to nije sasvim tačno,” kaže Dr Patricia E. Brosseau-Liard, sa Konkordija Univerziteta. “Oni su u stanju da pokupe signale i razlike da znaju čemu da veruju a čemu ne.”
Posle raznih testova, bilo je jasno da deca oba uzrasta generalno radije veruju informacijama od samouverenih osoba nego onima koji su neodlučni. Ali pošto se uvere da je samouverena osoba ranije lagala, 5-godišnjaci su odlučili da veruju neodlučnim ljudima za koje su se uverili da su ranije govorili istinu. Deca su bili u stanju da koriste veštine kritičkog razmišljanja i da shvate da samouverenos ne znači da čovek govori istinu i mogli su da ignorišu takvo ponašanje.
Četvorogorišnjaci, međutim, nisu bili u stanju da razlikuju samouverenost od istine. Ovo bi mogao biti rezultat školovanja, različitih stilova roditeljstva ili kulturnih uticaja, ali je teško reći, kaže Brosseau-Liard.
5-godišnjaci imaju sposobnost da kritički misle i da nisu “sunđeri koji upijaju svaki podatak koji im se pojavi na putu” i to bi trebalo da utiče na način na koji roditelji i vaspitači komuniciraju sa njima.
Komentari (0)