Sprovedena su mnoga istraživanja koja su pokušala da utvrde koliko je važan dodir za bebe i koliko je važno da bebe nakon rođenja budu u neprekidnom kontaktu sa svojim roditeljima, a pogotovo majkom.
Dodir je nešto što čovek prvo razvija i to dok se još uvek nalazi u majčinom stomaku. Dosadašnja istraživanja pokazala su da dete čulo dodira počinje da razvija već nakon tri nedelje od začeća i to u periodu kada mnoge žene još uvek nisu svesne kako su ostale u drugom stanju.
Dodir je na kraju mnogo važniji i kao takav može uticati na detetov dalji razvoj i njegove mogućnosti kasnije u životu. Nakon što se rodi sve više raste potreba bebe za povezanošću s majkom i ocem.
Kontakt s majkom nakon rođenja prvi je oblik komunikacije između deteta i roditelja. Ovo je najbolji način da beba shvati šta osećate prema njoj, a ono što njoj treba je da oseti svu ljubav i pažnju koju možete dati kako bi se osetila sigurno u novom svetu.
Čim se rodimo, imamo potrebu za dodirom i maženjem
Kako bi se dete razvilo u zdravo biće važno je da bude zadovoljena njegova potreba za emocionalnim dodirom i povezanošću. Istraživanja su pokazala da je potreba za dodirom primarna i ona mora biti zadovoljena ako želite da vam dete jednog dana bude osoba na koju ćete biti ponosni.
Koliko je dodir kompleksan svedoči povezanost između razvoja prerano rođene dece i dodira. Sve bebe koje su roditelji više mazili, bile su aktivnije i mnogo brže su došle do mase novorođenčeta. Već sa 7 meseci motorika je bila razvijenija, a deca su bila živahnija.
Potreba za dodirom nikada ne prestaje. Bez obzira koliko godina imali uvek ćete imati potrebu za zagrljajem kako bi se osetili prihvaćeno i voljeno. Sve je to važno kako bi nastavili da radite na razvoju samopouzdanja.
Komentari (0)