“Dečija nedelja”, pod sloganom “Svako dete srećnog lica čuva jedna porodica” biće obeležena od 6. do 12. oktobra ove godine.
Ove godine akcenat je stavljen na ostvarivanje prava dece da odrastaju u porodičnom okruženju sa biološkim, usvojiteljskim i hraniteljskim porodicama.
O dečijim pravima govori se i kod nas i u svetu i to glavnom u okviru obeležavanja Dečje nedelje.
A da li deca zaista mogu da budu nasmejanog lica bez obzira na to sa kim žive? Sve je više roditelja koji ne mogu da im priušte osnovne životne namirnice poput mleka i hleba. Stopa siromaštva dece u Srbiji je 11,4 odsto, a više od 11.000 dece hrani se u narodnim kuhinjama.
Mnoga deca nemaju krov nad glavom, a sve je više porodica sa dvoje i više dece koji traže socijalnu pomoć od države. Dečji dodatak nije dovoljan da se preživi,posebno ako roditelji nisu zaposleni.
Oko 30 odsto dece u Srbiji je u riziku od siromaštva, zvanični su podaci Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu, koji su rađeni u okviru projekta “Deca u sistemu socijalne zaštite 2013”.
Svako dete srećnog lica čuva jedna porodica
Prema istraživanju, oko 48.811 porodica sa decom koristi neki vid novčane socijalne pomoći, a čak 383.384 dece koristilo je dečji dodatak u 2013. godini.
U izveštaju se navodi da je 186.424 dece evidentirano u Centrima za socijalni rad, što čini 14,76 odsto ukupnog broja dece u Srbiji.
“Dečija nedelja” prvi put je obeležena 1934. godine na inicijativu organizacije “Prijatelji dece Srbije”, a od 1987. godine precizirana je Zakonom o društvenoj brizi o deci.
U okviru dečje nedelje, brojne organizacije i pojedinci posvetiće deci zanimljive manifestacijem a ujedno nas podsaću na obavezu poštovanja Konvencije o pravima deteta, koju je usvojila Generalna skupština Ujedinjenih nacija na 44. zasedanju, 20. novembra 1989. godine u Njujorku, a ratifikovala Skupština SFRJ 13. decembra 1990. na sednici Saveznog veća i 18. decembra 1990. na sednici Veća republika i pokrajina.
Komentari (0)