Majčino mleko je čaroban napitak. Povodom Međunarodne nedelje dojenja evo deset najvažnijih činjenica o dojenju.
Kako nastaje majčino mleko?
Majčino mleko se formira još u trudnoći. Zatim, oko 24 sata posle porođaja, hormoni progesteron i prolaktin pokreću rad mlečnih žlezda. Međutim, samo dete, prvim sisanjem, konačno pokreće mleko. Hormon prolaktin takođe reguliše nervni sistem i količinu koja treba da bude proizvedena.
Zašto je dojenje tako dobro za decu?
Majčinom mleku se pripisuju skoro čarobne moći. Prvih nekoliko nedelja u životu deteta ono ga štiti od crevnih infekcija, pomaže u varenju i čuva dete od nadimanja i zatvora. Majčino mleko pomaže bebi da uspostavi dobar sistem odbrane i da se zaštiti od alergija. Pored toga, sisanje podstiče formiranje nepca i vilice.
Šta je unutra?
Lista sastojaka je veoma dugačka. Najvažniji su minerali, vitamini, masti i amino kiseline. Ili nukleotidi koji su gradivni elementi DNK, ugljeni hidrati koji daju energiju, faktori rasta koji podržavaju sazrevanje crevne sluznice i antimikrobni faktori koje koristi imuni sistem za identifikovanje i neutralizovanje stranih supstanci.
Koliko dugo se doji dete, varira od kulture do kulture
Faze mleka
Majčino mleko se samo menja. Prvog dana dojenja mlečne žlezde proizvode takozvani kolostrum, izuzetno hranljivo mleko. Od četvrtog dana nastaje prelazno mleko, a tek od desetog dana mlečne žlezde proizvode zrelo mleko. Ali, to je samo opis osnovnih osobina. Sastav mleka se stalno menja i prilagođava se rastanju deteta.
Koliko mleka se proizvodi?
Jedna žena dnevno proizvode do litra mleka. Beba po “obroku” posisa oko 200-250 ml. Međutim, ženske grudi mogu brzo da reaguju na potrebe deteta i da mu na raspolaganje stave više ili manje mleka.
Koliko dugo dojiti?
Postoje različita mišljenja: SZO i Nacionalni komitet za dojenje u Nemačkoj preporučuju majkama da doje bar do šestog meseca i da dodatnu hranu bebama daju najranije od četvrtog meseca.
Kulturne razlike
Koliko dugo se doji dete, varira od kulture do kulture. Tako žene u Bofi u centralnoj Africi svoju decu često doje do 53 meseca (oko četiri i po godine). Majka pritom može da proizvede nezamislivih 16.000 litara mleka. Ako saberemo sve kulture, majke sveta svoju decu doje u proseku 30 meseci .
Jedna žena dnevno proizvode do litra mleka
Majčino mleko
Ranije su deca dojena “ženskim mlekom”. Tek od kampanje u 18. veku, koristi se izraz “majčino mleko”. Cilj kampanje je bio da majke same doje svoju decu, a ne da ih daju dojiljama, što je tada bilo uobičajeno.
Tabu u javnosti
Majka koja doji u javnosti – posebno u anglosaksonskim zemljama – nije rado viđena pojava. Slike majki koje doje svoje bebe – odmah se skidaju sa Fejsbuka!
Čovek i životinje
Kada je reč o brizi za potomstvo, ljudi i životinje nisu baš toliko slični. Dok čovek svoje dete u bilo koje vreme može da odvikne od dojke ili čak da ga uopšte ne doji, bebe životinja su dugo zavisne od majki. Majmuni, na primer, doje između pet i sedam godina, piše Dojče vele.
Komentari (0)