Veliki broj saobraćajnih nesreća sa tragičnim posledicama po decu dolazi kao posledica nebezbednog prevoza na zadnjem sedištu i autosedalicama, što je isključiva odgovornost roditelja. Vožnja dece u krilu ili na prednjem sedištu, pa čak i za volanom svakodnevno se može videti na ulicama ili ispred nekog vrtića.
Pročitajte još i:
Propisi i vožnja kolima sa decom >>>
Kako zaštititi bebu u automobilu? >>>
Ako deca nisu vezana, teško da će poštovati propise kad odrastu. Isto, kao kad sa detetom u rukama prelazite ulicu na crveno svetlo za pešake ili van prelaza. Od 2010. do 2013. godine beleži se pad u broju poginule dece u saobraćaju, ali su prva tri meseca ove godine donela zabrinjavajući i poražavajući porast u broju dece stradale u saobraćaju.
Ova crna statistika samo se nastavlja, a to potkrepljuje i činjenica da je juče osmomesečna beba iz Srbije poginula u nesreći koja se dogodila u Makedoniji.
Direktor Komiteta za bezbednost u saobraćaju Damir Okanović ističe za Bebac da ne želi da govori o pojedinačim slučajevima, jer ne zna da li je beba koja je stradala u nesreći sedela u autosedalici ili nije.
”Ne mogu da komentarišem ovu nesreću, jer nemam informacija o tome. Međutim, generalno bih apelovao na sve roditelje da se odgovorno ponašaju prema svojoj deci. Mnogi roditelji smatraju da su njihova deca bezbedna ukoliko im sede u naručju. Oni nisu svesni da prilikom nezgoda mogu svojim telom da povrede decu ukoliko ih drže u naručju. Primera radi, prilikom frontalnog sudara pri brzini od 60 kilometara na čas roditelj od, recimo, 75 kilograma deluje na svoje dete snagom od 1,5 tone” ističe Okanović.
”U Srbiji generalno postoji problem vezan za autosedišta i bezbednost dece u saobraćaju. Naime ni jedna auto škola ne drži predavanje koliko su autosedišta ustvari bitna za bezbednost mališana. U državi se nije pokrenula nikada ni jedan ozbiljna akcija koja bi promovisala autosedišta”. Mnogi se pravdaju time da nemaju novca za autosedišta, a ja se pitam, pa kako je moguće da nemaju novac za to, a imaju za benzin i održavanje kola”, navodi Okanović.
Prema propisima, u motornom vozilu na prednjem sedištu ne smeju da se prevoze deca mlađa od 12 godina. Dete do tri godine starosti prevozi se u bezbednosnom sedištu, odnosno korpi, osim u vozilima za javni prevoz putnika. Izuzetno, dete do tri godine starosti može se prevoziti na prednjem sedištu ukoliko se prevozi u bezbednosnom sedištu, korpi, koja je okrenuta suprotno pravcu kretanja vozila, kada vozilo nema ili je isključen bezbednosni vazdušni jastuk.
Komentari (0)