Iako za sada nije potvrđen ni jedan slučaj obolevanja od groznice Zapadnog Nila u Srbiji, za 13 ljudi se sumnja da imaju simptome bolesti. Očekuje se da će taj broj rasti, pošto je tek kraj sezone komaraca vreme u kojem se pojavljuje ovaj problem.
– Za ovaj virus se zna još od tridesetih godina prošlog veka, ali je u Evropi postao pretnja tek posle 1999. godine, kada su komarci koji ga prenose stigli na ove prostore.
Ovako izgleda virus Zapadnog Nila
– Da bi se virus preneo, komarci moraju prvo da ujedu neku pernatu životionju, pa tek onda čoveka. Zbog toga je groznica Zapadnog Nila karakteristična za kraj sezone, kada komarci menjaju domaćine.
– Zaštitite decu repelentima i zaštitnim mrežama.
U većini slučajeva, oni koje ujede inficiran komarac ne osećaju ništa, niti se razbole. Ali kod ljudi, a posebno dece, čiji je imunitet već osetljiv, ova bolest može da izazove ozbiljne posledice, pa čak i smrt.
Najčešći simptomi liče na grip
Meningitis i encefalitis su najteže posledice virusa i oni dovode do smrtnog ishoda.
Ovu opasnost najefikasnije mogu da spreče lokalne samouprave, uništavanjem larvi komaraca i odraslih jedinki. S obzirom na to da su vlažna klima i poplave ove godine pogodovale rastu komaraca, većina mesta u Srbiji ima ozbiljan problem sa njihovim brojem.
Jedan od načina zaštite bebe od komaraca
Ako živite u kući sa dvorištem, proverite sva mesta gde se zadržava i skuplja voda. U njima se često legu komarci, koji se mogu uništiti insekticidima još dok su u fazi larve.
Komentari (0)