Mnogima se čini da trudnoće u grupi drugarica dolazi u talasima. Nova studija pokazuje da je ovo istina, bar među grupama drugarica iz srednje škole – ako jedna od njih zatrudni, velika je verovatnoća da će ostale poći njenim stopama.
Ovaj trend je vidljiv među ženama koje planiraju trudnoću, a među neplanioranim trudnoćama ne postoje nikakva pravila.
Pravilo je da što se kasnije prijateljstvo formira, veće su šanse da će prijateljice pričati o planiranju porodice, tako da se računaju prijateljstva samo od srednje škole pa na dalje.
Od prijateljica učimo kako da budemo majke
Studija Bokoni univerziteta u Italiji pratila je 1170 žena od njihovog adolescentskog doba devedesetih godina. Učesnice su intervjuisane nekoliko puta godišnje, a 820 njih je ostalo trudno tokom istraživanja. Polovina tih trudnooća je bilo planirano, a druga polovina nije. Pokazano je da kada jedna prijateljica rodi bebu, šanse za njene ostale prijateljice da postanu mame rastu dva puta, i to u periodu od dve godine.
Postoje tri načina na koje prijateljice utiču jedna na drugu da postanu majke. Prvi je igra društvenog uticaja, u kojoj poredimo svoja postignuća sa postignućima drugih. Drugi je društveno učenje, jer od prijatelja učimo mnogo važnih stvari, pa i kako da se ostvarimo u ulozi majke.
Treći način je veoma praktičan – imati decu u isto vreme kada i prijateljice može da bude vrsta ekonomičnosti. Deljenje iskustava o trudnoći smanjuje i stres i troškove. Isto tako, jedini par bez dece u društvu postane izolovan.
Komentari (0)