Iako nam se prvo vreme s novorođenčetom čini da ono ne zna niti oseća puno, dete od prvog dana ima emocionalne potrebe. Zadovoljavanje emocionalnih potreba vaše bebe može mu pružiti zdrav ”start” u emocionalni život.
Budite osetljivi na bebine potrebe
Pravovremeno zadovoljavanje potreba vaše bebe (npr. hranjenje na zahtev, a ne ”po satu”) i provođenje samostalnog vremena s njom, pomaže bebi u izgrađivanju osećaja sigurnosti i razvoja zdrave povezanosti sa roditeljima. Ovo je neizrecivo važno tokom celog perioda dojenja, a posebno u prvih šest meseci bebinog života. Upravo ta povezanost detetu pruža osnovu za kasnije uspostavljanje autonomije i individualnosti.
Obratite pažnju na temperament svoje bebe
Prvi znakovi emocionalnosti kod beba jednim se svojim delom baziraju na bebinom temperamentu, odnosno na individualnim razlikama s kojima se deca rađaju. Na primer neke beba je aktivnija; neke bebe je lakše umiriti nego druge. Temperament doprinosi i tome da se neke bebe lakše daju ”nosati”, dok su druge na to puno osetljivije. Imajte na umu temperament svoje bebe i izbegnite situacije u kojima bi se ona mogla uznemiriti.
Naučite da prepoznate da li bebi treba pažnja
Koristite lice
Važan korak u zdravom emocionalnom razvoju deteta je sposobnost bebe da licem ”razgovara” s osobom koja za nju brine. Na primer, kad vaša beba počne gugutati, nasmejte joj se i pričajte s njom, na što će ona vrlo verovatno reagovati osmehom i nastavkom gugutanja.
Prepoznajte kad je bebi ”dosta”
Naučite prepoznavati kada je vašoj bebi previše stimulacije i kad joj je potreban prekid aktivnosti. Čest signal je okretanje glave od izvora podražaja (npr. majke koja se s bebom igra). Malo se odmaknite od bebe i pričekajte da vas ponovno pogleda, što je njen signal kojim pokazuje da je ponovno spremna na igru.
Komentari (0)