Prema jednoj teoriji, taj datum se vezuje za usvajanje Gregorijanskog kalendara kada je izraz “aprilska luda” pripisivan onima koji su se i dalje držali starog, Julijanskog kalendara.
Mnogi su skloni tumačenjima da se svojevrsni “narodni praznik” pojavio krajem srednjeg veka u Evropi kao “Dan svih luda”, koji je bio opštenarodno veselje.
Postoje mišljenja da koreni tog “praznika” dosežu do starog Rima, poznatog i po tome što su tamošnji žitelji umeli da se dobro zabavljaju smišljajući različite šale.
Mnogi misle da se taj običaj pojavio u 16. veku u Francuskoj, oko 1564. godine, a za onog ko je nasamaren imali su običaj da kažu da je dobio “aprilsku ribu”.
Prvi april je veoma inspirativan za mališane koji vole da zbijaju šale
Englezi misle da je dan šale preuzet sa Istoka, a 1. april zovu “Danom svih glupaka”.
Prema tradiciji u mnogim zemljama, ljudi mogu da drugima priređuju šale do podneva 1. aprila, međutim, ako to rade posle tog vremena, onda i sami postaju aprilske lude.
Držeći se tradicije i mnoge medijske kuće, kompanije, veb sajtovi i druge šaljivdžije u svetu oglašavale su se raznim prvoaprilskim šalama – od smešnih do apsurdnih pa je tako proteklih godina bilo vesti da se Dejvid Bekam pridružio australijskoj fudbalskoj reprezentaciji, da je predsednik Francuske Nikola Sarkozi podneo neopozivu ostavku, kao i da je Kanada kupila pola havajskog ostrva.
Običaj zbijanja prvoaprilskih šala nije zaobišao ni Srbiju pa se često u medijima moglo naći ponešto što je iznenadilo čitaoce, a jedna od šala koja se najčešće spominje objavljena je 1964. godine u “Politici ekspres” i odnosila se na to da legendarni fudbaler Dragoslav Šekularac “prelazi” u “Partizan”.
Da li ste vi od jutros prevarili nekog i ako jeste – na koji način? Pošaljite nam komentar!
Komentari (0)