Kuvani krompir i jela koja u sebi sadrže kuvani krompir ne smeju se zamrzavati, med se ne može pokvariti i traje zauvek …
To su samo neke od činjenica sa kojima smo gotovo svi upoznati. S obzirom na to da su nas u poslednje vreme preplavile akcije u raznim tragovačkim lancima u kojima možete kupiti namirnice pred istekom roka trajanja po sniženim cenama, odlučili smo proveriti koliko se neke namirnice smeju čuvati u frižideru, zamrzivaču i koliko hrana može ostati u limenci i ostati dobra za jelo.
Datum na deklaracijama koji označava rok trajanja odnosi se na kvalitet proizvoda, a ne na bezbednost. Odnosno, ako su namirnice pravilo pohranjene mogu se konzumirati i nakon isteka roka trajanja. Naravno, uvek je dobro iskoristiti svoja čula vida i mirisa i obaviti brzinsku proveru, piše Gizmodo.
” Najbolje upotrebiti do_______” jedan je od najboljih načina označavanja kvaliteta hrane, navodi se. Naglašava se da se može promeniti kvalitet proizvoda, ali i dalje možete konzumirati tu namirnicu ako je pravilno zapakovana.
” Rok trajanja do_________ ” najčešće se nalazi na deklaracijama mesnih proizvoda, ali možete ga konzumirati i koji dan kasnije ako je pravilno pohranjeno.
Limun možete u frižideru čuvati i do dva meseca
Limun možete čuvati u frižideru do dva meseca, a u zamrzivaču do četiri. Jagode u frižideru možete čuvati do pet do sedam dana, a u zamrzivaču do osam meseci. Šargarepa će ostati sveža i do pet nedelja u frižideru, a u zamrzivaču je možete čuvati i do godinu dana. Paradajz može u frižideru “opstati” i do dve nedelje, a u zamrzivaču i do godine dana. Jaja nipošto nemojte držati na sobnoj temperaturi. U frižideru ih možete čuvati i do mesec dana, a sveže mleko najduže nedelju dana. Toliko će ”izdržati” i zelena salata.
Med nema rok trajanja, ali nije ga preporučljivo držati u frižideru. Možete ga čuvati na sobnoj temperaturi. Ono što se ne preporučuje zamrzavati je majonez, kečap, kuvani krompiri, jaja, gazirana pića …
Konzerve nisu “večne”
Iako nam se može činiti kako godinama možemo imati neotvorene konzerve, kvaliteta namirnica iz konzerve najčešće će se promeniti nakon dve godine od datuma pakovanja. Iako zbog načina pripreme hrane i spremanja većina bakterija ne može da preživi taj proces pa se hrana neće pokvariti, ukus se može promeniti. Kako se ta promena u ukusu ne bi osetila, mnoga konzervirana hrana sadrži veće količine soli.
Prekomerna količina natrijuma nije baš dobra za naš organizam, ali jedina prava opasnost iz namirnica iz konzerve je bakterija clostridium botulinum koja izaziva paralitičnu bolest – botulizam.
Većina takvih trovanja hranom i oboljevanja od ove bolesti u SAD-u nastaje kod procesa domaćeg konzerviranja povrća i nepropisnog zagrevanja namirnica.
Komentari (0)