U Srbiji će 383.384 dece dobiti dečji dodatak za januar mesec, u iznosu od 2.568 dinara, a oni retki ”srećnici” ostvaruju pravo na uvećani dodatak koji iznosi celih 3.338 dinara. Za sada, država ispunjava svoje obaveze prema ovim kategorijama stanovništva, ali da li je to dovoljno za život?
Ako se suma koju roditelji dobiju od države podeli na 30 dana, dolazimo do podatka da detetu dnevno pripada oko 85 dinara.
Za taj novac trebalo bi obezbediti tri obroka dnevno. Mleko, jogurt, slatkiše, garderobu, knjige, sveske, pelene, sokiće za bebe i ostale potrebe dece nismo računali. Za ovih 85 dinara dnevno roditelji ne mogu svojim mališanima da priušte ni valjan doručak. O ručku i večeri da ne govorimo. Oni sa nešto većim dečjim dodatkom dnevno imaju na raspolaganju čak 111 dinara!
Recimo, za taj novac roditelji beba koje su još u pelenama mogu da kupe četiri pelene dnevno, po prosečnoj ceni od 20 dinara po komadu. A svi roditelji znaju koliko pelena dnevno zaista potroše.
Inače, u našoj zemlji nemaju sva deca pravo na dečji dodatak, jer po propisima na primer, samohrani roditelji sa primanjem višim od 7.900 dinara, koliki je cenzus za ostvarivanje ovog prava, bivaju okarakerisani kao dobrostojeći i nemaju prava na dodatak.
Od dečijeg dodatka roditelji mogu da kupe četiri pelene dnevno
Prema podacima Ministarstva spoljne i unutrašnje trgovine, za osnovne potrebe tročlane porodice u Srbiji prošlog meseca bilo je potrebno 33.919 dinara, odnosno 0,67 prosečne zarade za taj mesec.
Prosečna decembarska potrošačka korpa bila je skuplja za 0,49 odsto ili 318,9 dinara u odnosu na prethodni mesec, dok je minimalna koštala 0,28 odsto više ili 268 dinara nego u novembru.
Potrošačke cene proizvoda i usluga su u decembru u odnosu na novembar u proseku bile više za 0,2 odsto.
Rast cena zabeležen je u grupama odeća i obuća za 1,1 odsto, komunikacije za 0,7 procenata, u grupama hrana i bezalkoholna pića.
Prema podacima resornog ministarstva, u decembru su kupovnu moć iznad proseka imali Novi Sad, Beograd, Pančevo i Kragujevac. U svim gradovima koji se statistički prate prosečna mesečna neto zarada je pokrila minimalnu potrošačku korpu, ali nije bila dovoljna za pokriće prosečne potrošačke korpe.
Komentari (0)