Kako Bebac.com saznaje u Agenciji za lekove i medicinska sredstva, svi ginekolozi su upoznati sa odlukom da se iz apoteka povuku lekovi za sprečavanje kontrakcija i prevremenog porođaja ginipral i partusisten.
Ova dve leka ginekolozi u Srbiji često prepisuju trudnicama kako bi sprečili kontrakcije i prevremeni porođaj, ali oni nisu bezbedni za upotrebu i povlače se iz svih apoteka. Nosioci dozvola za ove lekove u Srbiji, kompanije Boehringer Ingelheim Serbia d.o.o Beograd i Alkaloid d.o.o. Beograd, u saradnji sa Agencijom za lekove, obavestili su sve zdravstvene radnike o ovoj odluci.
“Nakon izveštaja o ozbiljnim i fatalnim kardiovaskularnim događajima, uključujući ishemiju miokarda i plućni edem povezan sa opstetričkom primenom, Komitet za procenu rizika u oblasti farmakovigilance (PRAC) pri Evropskoj agenciji za lekove (EMA), ponovo je procenjivao odnos koristi i rizika primene kratkodelujućih beta-agonista u opstetričkim indikacijama. Kratkodelujući beta-agonisti su povezani sa ozbiljnim i dozno zavisnim neželjenim događajima, uglavnom kardiovaskularne prirode, koji su primećeni kod majke i fetusa. Ne postoji dovoljno podataka koji idu u prilog koristi primene oralnih beta-agonista za prevenciju prevremenog porođaja kod žena s visokim rizikom od prevremenih kontrakcija materice sa jednoplodnom ili blizanačkom trudnoćom”, navodi se u saopštenju nosilaca dozvole za lekove “Gynipral” i “Partusisten”.
Prema njihovim smernicama, restrikcije za upotrebu ovih lekova su sledeće:
• Oralni oblici i supozitorije koje sadrže kratkodelujuće beta-agoniste
NE smeju da se primenjuju ni u jednoj opstetričkoj indikaciji.
• Primena parenteralnih kratkodelujućih beta-agonista mora da bude
ograničena na maksimalno 48 sati i da bude primenjivana pod
nadzorom specijaliste u sledećim opstetričkim indikacijama: inhibicija prevremenih kontrakcija materice (prevremenog porođaja) između 22. i 37. nedelje trudnoće i u slučajevima opuštanja materice, npr. kod izvođenja spoljnjeg okreta pri karličnoj prezentaciji ploda.
• Kratkodelujući beta-agonisti su povezani s ozbiljnim, ponekad
fatalnim kardiovaskularnim događajima kod majke i fetusa/novorođenčeta.
• Parenteralni kratkodelujući beta-agonisti NE smeju da se primenjuju
kod žena s anamnezom srčane bolesti ili u stanjima u kojima se
produženje trudnoće smatra rizičnim za majku ili fetus.
Primena ovih lekova dozvoljena je u izuzetnim slučajevima:
– u hitnim stanjima za izvođenje spoljnjeg okreta pri karličnoj prezentaciji ploda, s obzirom na to da ova stanja zahtevaju ograničeno trajanje primene i minimalno doziranje.
– u opstetričkoj indikaciji tokolize ako se primenjuju kratkotrajno, maksimalno 48 sati, za žene između 22. i 37. nedelje trudnoće i pod posebnim
nadzorom specijaliste.
U Agenciji za lekove i medicinska sredstva navode da ukoliko se pacijenti leče kratkodelujućim beta-agonistima i ukoliko imaju bilo kakvih pitanja u vezi sa lečenjem, obavezno je da se posavetuju sa lekarom ili farmaceutom o daljem toku terapije.
Komentari (0)