Žene koje žele zatrudneti trebaju pokušati s novom strategijom – obilnim doručkom, pokazalo je novo istraživanje na Hebrejskom univerzitetu u Jerusalimu s 60 žena tokom 12 nedelja.
Obilan jutarnji obrok (oko 980 kalorija), umesto prejedanje uveče, može pomoći ženama sa sindromom policističnih jajnika da ipak začnu.
Obilniji jutarnji unos kalorija pomaže regulisati insulin, testosteron i druge hormone koji mogu imati uticaja na plodnost.
Prvi rezultati su pokazali da je nivo glukoze i insulina pala za osam posto kod onih žena koje su jele najveći obrok u jutarnjim satima, dok u grupi koja je jela svoj ​​najveći obrok u vreme večere nije došlo do nikakve promene.
Naknadno testiranje je pokazalo da je grupa s kaloričnijim doručkom imala pad nivoa hormona testosterona za gotovo polovinu, dok je u grupi žena koje jedu više uveče nivo ostao isti.
Osim toga, uočena je puno veća stopa ovulacije kod žena koje dobro doručkuju u odnosu na drugu grupu, što pokazuje da obilan doručak dovodi do povećanja nivoa plodnosti kod žena sa sindromom policističnih jajnika.
Sindrom policističnih jajnika pogađa otprilike šest do 10 posto žena reproduktivne dobi te narušava njihove reproduktivne sposobnosti.
To dovodi do otpornosti na insulin i porasta muških polnih hormona (androgena), a takođe može uzrokovati menstrualne nepravilnosti, gubitak kose na temenu, povećanu dlakavost, akne, probleme plodnosti i dijabetes.
Vođa istraživanja profesor Oren Froy je rekao : “Istraživanje jasno pokazuje da je iznos kalorija koje konzumiramo svaki dan vrlo važan, ali je vreme kada smo ih konzumirali još važnije.”
Komentari (0)