Prema istraživanju američkih naučnika spavanje od jednog sata posle ručka pomaže deci u uzrasta od 2 do 5 godina da bolje uče, a test je sproveden na Univerzitetu Amherst u Masačusetsu i u njemu je učestvovalo četrdesetoro dece.
Rezultati su pokazali da je korist od popodnevnog kratkog spavanja nakon ručka bila uočljiva tog popodneva i sledećeg dana, a naučnici smatraju da su rezultati istraživanja ključni za konsolidaciju memorije i učenje u mladosti.
Ova saznanja mogla bi da budu korisna i prilikom ocene da li u svim predškolskim ustanovama treba uvesti popodnevni odmor koji uključuje i spavanje, jer trenutno postoje ustanove koje to dozvoljavaju i one koje su protiv toga, naglašavaju naučnici.
Rezultati istraživanja su pokazali da su deca koja su uživala u “popodnevnoj siesti” nakon toga ostvarivala značajno bolje rezultate na vizuelno-prostornim testovima, a korist je uočena i narednog dana pa čak iako im tog dana nije bilo dozvoljeno popodnevno dremanje.
Nakon kratkog popodnevnog spavanja deca su se na testu prisećala 10% više informacija nego grupa kojima je spavanje bilo uskraćeno. Pažljivo praćenje dodatnih 14 učesnika u eksperimentu dovelo je do saznanja da prilikom popodnevnog sna kod dece dolazi do pojačane aktivnosti delova mozga koji su ključni za učenje i usvajanje novih informacija.
To je naučnike učvrstilo u mišljenju da dremanje posle ručka ima izuzetno veliki značaj za predškolsku decu jer se na taj način povećava njihova sposobnost za bolje učenje i da bi decu trebalo ohrabrivati da u u tom uzrastu kratko spavaju nakon ručka.
“Godinama unazad poznato je da kratko spavanje može da unapredi mentalne sposobnosti odraslih, na primer doktora i ostalih profesija kod kojih se radi noću, međutim do sada niko nije istražio kakve efekte to ima i na malu decu. To je važno zbog toga što se ona tada nalaze u periodu kada do njih dolazi velika količina informacija, postaju radoznaliji o svetu oko sebe i pokušavaju da uspostave neku vrstu nezavisnosti” rekao je doktor Robert Skot Jup.
“Kako bi bili u najvećem mogućem stepenu pripravnosti i mogućnosti da primaju informacije, malilšanima je dnevno potrebno između 11 i 13 sati sna dnevno, da bi se njihovi umovi odmorili i spremili za dan koji je pred njima. Sada znamo da je i dnevni san takođe bitan kao i noćni i da bi bez njega deca bila umorna, mrzovoljna, zaboravna i bilo bi im teško da se koncentrišu”, rekao je on.
Komentari (0)