Psiholozi savetuju da mališane treba učiti da se samostalno igraju, već kada počnu da se interesuju za igračke, što je već između 6-9 meseci. U početku pokušajte da ga ostavite nekoliko minuta da se samostalno igra, naravno pod vašim budnim okom, a kako je dete starije postepeno produžavajte vreme.
Mališani prve igračke detaljno ispituju, rukama, ali i ustima, te je zbog toga veoma važno da budu prilagođene uzrastu i da ne sadrže sitne ili delove koji se lako mogu otkinuti i dete ih može progutati.
Takođe, u početku ih ne treba zatrpavati sa previše igračaka, jer u tom u uzrastu može da se koncentriše na svega nekoliko stvari. Neka se igra sa najviše dve igračke, a kada primetite da su mu dosadile, zamenite ih novim.
Već sa godinu dana beba je sposobna da se igra oko pola sata sama, sa dve godine oko sat vremena, a sa tri čak oko sat i po-dva. Naravno sve treba da se dešava pod kontrolom odraslih, ali tako da budu neprimetni za dete.
Prilikom samostalnog igranja u detetu se mešaju dva osećaja, jedan je osećaj nezaštićenosti, a drugi osećaj nesamouverenosti. Da bi osećao zaštićenost potrebno je da mu jedan od roditelja bude u vidokrugu, a da bi se osećao samouvereno, potrebno ga je bodriti i hvaliti.
Da bi uopšte dete počelo da se igra samostalno roditelji treba da mu pokažu kako treba da se igraju sa određenim igračkama i da im daju početne ideje. Takođe, ako traži pomoć, ako je u pitanju recimo nova igračka sa kojom ne zna šta da radi, obavezno mu pomozite, jer će to biti znak za njega da ćete mu biti pri ruci u teškim situacijama.
U toku igre nikad nemojte da preuzimate kontrolu, jer ćete ga naučiti da ne može da se igra bez vas.
Nakon nekoliko minuta se vratite, a posle nekog vremena ponovo izađite. Objasnite mu da imate obaveze koje morate da odradite i da ne možete sve vreme da se igrate sa njim.
Komentari (0)