Slušanje omiljene muzike, same i uz dodatak vežbanja, popravlja zdravlje srca te može biti dodatna metoda u rehabilitaciji pacijenata sa srčanim oboljenjima. Ne postoji idealna muzika pa pacijenti trebaju birati muziku koja jača pozitivne emocije i čini ih srećnima i opuštenima.
Nova studija pokazala je kako muzika može ojačati srce – i popraviti šanse za oporavak kod pacijenata koji boluju od srčanih bolesti.
Kardiolozi tvrde kako rezultati istraživanja pokazuju da svi ljudi mogu pozitivno uticati na zdravlje srca time što slušaju omiljenu muziku.
Srčani bolesnici u istraživanju su podeljeni u tri grupe. Prva grupa vežbala je tri nedelje. Druga grupa takođe je vežbala, no oni su slušali muziku po izboru, bilo kada tokom dana, u trajanju od 30 minuta. Treća grupa samo je slušala muziku, ali nisu vežbali, što se inače savetuje srčanim bolesnicima.
Na kraju istraživanja, pacijenti koji su slušali muziku i vežbali imali su bolje rezultate na merenjima funkcija rada srca te su imali kapacitet vežbanja bolji za 39 posto.
Osobe koje su tokom istraživanja samo vežbale, popravile su svoj kapacitet za 29 posto, a čak i oni koji nisu vežbali nego su samo slušali omiljenu muziku pola sata dnevno imali su bolje izvođenje kada je vežbanje bilo u pitanju, i to za 19 posto. Pokazali su to rezultati studije koja je uključila 74 ispitanika.
Rezultati istraživanja predstavljeni su na godišnjem kongresu Evropskog društva kardiologa, a u saopštenju se ističe kako iza ovog pozitivnog učinka na zdravlje srca stoji otpuštanje ključnih hormona dok se sluša muzika.
Heavy metal – NE, klasična i vesela muzika – DA
Kada slušamo muziku koju volimo u mozgu se otpuštaju endorfini te to popravlja naše vaskularno zdravlje. Pritom ne postoji “najbolja muzika” za sve, odnosno univerzalno dobar izbor – važno je da osoba voli određenu muziku i da je čini srećnom, ističu stručnjaci.
Naravno, postoji neka vrsta muzike koja je manje dobra za srce – recimo, heavy metal češće će povisiti nivo stresa, dok će opera, klasična i druga “vesela” muzika stimulisati otpuštanje endorfina. Prednost ima i slušanje muzike bez reči, jer reči mogu uzburkati emocije.
Iako je studija sprovedena na srčanim bolesnicima, stručnjaci veruju kako se rezultati mogu primeniti na širu populaciju, jer je od ranije poznato kako vežbanje jača srčano zdravlje i kod zdravih ljudi.
Stoga slušanje omiljene muzike, same i uz dodatak vežbanja, popravlja endotelijalnu funkciju te može biti dodatna metoda u rehabilitaciji pacijenata sa srčanim oboljenjima. Ne postoji idealna muzika pa pacijenti trebaju birati muziku koja jača pozitivne emocije i čini ih srećnima i opuštenima.
Komentari (0)