Potrošači su u većini slučajeva prevareni, jer informacije na ambalaži gotovo da ne prikazuju nikakve relevatne podatke. Najdrastičniji primer su, prema rezultatima istraživanja Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS), sokovi kompanije Duga Fruit iz Kruševca. Ispitivanjem je utvrđeno da svih pet testiranih uzoraka sokova tog proizvođača ne sadrže količinu voća koja je navedena na ambalaži, zbog čega su svrstane u kategoriju neispravnih. Slično je i s litarskim nektarom pomorandže pod nazivom Baš baš, na kom je navedeno da ima 50 odsto voća, što nije tačno.
“I sokovi proizvođača Vino Župa iz Aleksandrovca ne sadrže istaknutu količinu voća, a 52 odsto voćnog soka, koliko je navedeno, nema ni dvolitarsko pakovanje soka La vita klasik od jabuke”, pokazali su rezultati istraživanja.
U neispravne spadaju i sokovi kompanije Takovo iz Gornjeg Milanovca, čija litarska kajsija ima manje od navedenih 40 odsto voća, a jabuka manje od 51 odsto.
Predsednik NOPS-a, Goran Papović, rezultate istraživanja kvaliteta voćnih sokova smatra poražavajućim.
“Istraživali smo najzastupljenije sokove koji se prodaju u Srbiji, a analize su rađene u referentnim laboratorijama. Rezultati su poražavajući. Neshvatljivo je da uzgajivačima voće propada, jer ne znaju šta će s njim, dok s druge strane proizvođači na njemu štede”, konstatuje Papović.
Saradnik Centra za slobodno tržište, Aleksandar Stevanović, kazao je da je najbolji lek protiv takvih obmana konstantan pritisak javnosti i bojkot proizvođača.
“Ako se takve obmane utvrde, onda u javnosti treba jasno i glasno reći koji su proizvođači prevarili kupce. Nije da će zbog takvih prevara nekome biti narušeno zdravlje, ali je ključno da se protiv takvih obmana borimo konstantnim pritiskom”, naveo je Stevanović.
Komentari (0)