Marina V. udala se pre dve nedelje. Svadba u poznatom restoranu u centru Beograda bila je jedna od onih gradskih, s umerenim brojem gostiju i ograničenim vremenom trajanja (do tri ujutro). Baš svaki poklon bio je – koverat s evrima.
– Mi nismo od gostiju tražili da poklon bude isključivo novac. Tako je, prosto, ispalo. Valjda danas svi tako rade, a mislim da većini mladenaca koverat najviše i odgovara. Znam da ima parova koji čak na pozivnice stavljaju crteže na kojima je precrtan servis, lampa, toster …, a štikliran koverat s evrima – priča Marina.
KAKO JE TO BILO PRE 40 GODINA
Ne tako davno, međutim, poklanjalo se sasvim drugačije. U drugoj polovini 20. veka, po selima je bio običaj da, kad se devojka udaje, sa sobom ”ponese” nameštaj za spavaću sobu i kuhinju. Buduća svekrva darivala je mladu zlatnom ogrlicom, minđušama ili drugim skupocenim nakitom, a mladenci su od kuma mogli da dobiju i automobil. Gosti su donosili televizore, zamrzivače, servise za ručavanje… a skromniji pokloni bili su mikseri, peškiri i posteljina.
Gradske svadbe bile su donekle drugačije. Spavaće sobe i kuhinje nisu bile obavezni deo miraza mlade, ali su i u gradu svekrve poklanjale nakit, a od kuma bi kao poklon došlo svadbeno putovanje. Veoma popularan poklon u gradu tokom 80-ih i 90-ih bile su lampe ili umetnička slika, danas najomraženiji poklon među mladencima koji uvek ”prosleđuju dalje”.
Svadba je, pored slave, vrsta slavlja među Srbima za koja je veoma važno da se ”istaknu” i domaćin i gost. Prema starom običaju, pokloni na svadbama upisivali su se u knjigu, kako bi se znalo šta je ko doneo, po sistemu koji se u narodu kolokvijano zove ”zaduži-razduži”. Očekuje se da se primalac poklona oduži gostu kad za to dođe vreme.
NAJDRAŽI NOVAC
- Kako se vremena menjaju, tako se menjaju i pokloni. U poslednje vreme daje se gotovo isključivo novac ili se kupuje u dogovoru sa mladencima. Iako se danas ne poklanjaju veš-mašine i frižideri, vrednost poklona ostala je ista – kaže za ”Blic” etnolog dr Vesna Marjanović.
Vlasnici restorana koji organizuju svadbena veselja potvrđuju da su se vremena promenila i da se danas poklanja novac. Na ulazu restorana stoji rođak i upisuje ko je šta doneo.
– Koverat se obično daje mladencima prilikom čestitanja, nakon obreda venčanja. Od 150 svadbi koje smo organizovali, u 90 odsto slučajeva poklon je novac, bile su svega dve-tri lampe – kaže Dragan Novaković, direktor Satelit Groupa.
A KOLIKO SE STAVLJA U KOVERAT
To je, naravno, individualno. Pored porodičnog reciprociteta, gleda se koliko su mladenci potrošili na svadbu, i da im nešto preko toga ostane. Na primer, četvoročlana porodica daje 200 evra. Mladenci uglavnom pokriju troškove i ostane im za – medeni vikend!
NEKE STVARI SE NE MENJAJU
Etnolog Vesna Marjanović ističe da se, ako poredimo nekad i sad, nekoliko značajnih elemenata svadbenih poklona nije promenilo. Pazi se da vrednost poklona koji donosite bude ista u odnosu na vrednost poklona koji je od te porodice primio neko iz vaše familije. I drugo, nije isto kad svadbeni poklon daje stric, ujak, tetka ili neki drug iz škole.
Komentari (0)