Optimisti u proseku žive sedam godina duže od pesimista, pokazalo je britansko istraživanje. A samo u sedam nedelja, i to uz pomoć meditacije, možete istrenirati mozak da budete srećniji i vedriji poput bebe. Ljudi koji su skloni pesimizmu, neurozama i teskobi pate od tzv. cerebralne asimetrije, odnosno desna strana mozga im je aktivnija nego leva.
Kako biste postali optimističniji i doveli ih u ravnotežu, meditirajte svaki dan. Pronađite mirno mesto kod kuće ili u prirodi, sednite i usredsredite se na svoje disanje i misli. Najprije deset min pa 20. Što duže budete sledili osam koraka meditacije, to ćete biti pozitivniji.
Fokus je na disanju
1. Pre nego što mozak usredsredite na negativne misli i teskobu, usredsredite se na disanje – na protok vazduha kroz nosnice koji zatim teče niz grlo pa u pluća.
Priprema na meditaciju
2. Osetite otkucaje srca i zamislite kako pumpa krv kroz celo telo. Nastavite to raditi dok ne budete spremni na meditaciju.
Proučite misli
3. Sad se usredsredite na teskobne misli. Koje su one konkretno, izmenjuju li se brzo ili ste zapeli na samo jednoj? Razmotrite te misli što objektivnije.
Ne praznite um
4. Mit je da morate isprazniti um tokom meditacije. Te misli nisu vaš neprijatelj. Ako ih pokušate zaustaviti, to će uzrokovati još veću unutrašnju borbu.
Misli su kao radio
5. Prema mislima se odnosite kao prema radiju koji svira u pozadini. Možete ih čuti, ali usredsređeni ste na nešto drugo. Osvestite da imate tu misao, ali da ne verujete u nju.
Budite ravnodušni
6. Pokušajte tu misao ne opisati kao dobru ili lošu. Odnosite se prema njoj ravnodušno. No, generalno razmatrajte sve misli sa znatiželjom i pozitivnošću.
Nemojte odlutati
7. Kad primetite da su vam misli odlutale, osvestite to i ponovno se pokušajte usredsrediti na proučavanje svojih misli.
Polako napredujte
8. Nastavite s ovim procesom koliko god dugo želite. Poželjno je za početak vežbu provoditi deset minuta svaki dan.
Komentari (0)