Činjenica da pojedini roditelji sa više dece mogu da prema jednom osećaju veću naklonost više ne predstavlja tabu temu. Ovakva osećanja imaju realnu i kako kažu psiholozi opravdanu osnovu. Ipak, nikako ne smeju da budu razlog favorizovanja ”omiljenog” deteta.
– U našoj sredini, a verovatno i šire nije prihvatljivo iskreno govoriti o tome da nam je jedno dete draže od drugoga, ali ipak dinamika odnosa u porodici nam govori drugačije kao i neka istraživanja koja su potvrdila hipotezu da je moguće više voleti jedno dete- kaže Danijela Živančević, psiholog.
Istraživanje koje je sproveo sajt ”Perentdiš”, a u kojem je učestvovalo 2.212 roditelja, pokazalo je da je 34 procenta majki i 28 posto očeva pravi razlike među svojom decom i oseća veću privrženost prema jednom detetu.
Ovi podaci retko koga ostave ravnodušnim jer preovlađujuće mišljenje u većini društava nalaže da roditelji treba i moraju da osećaju bezuslovnu ljubav prema svojoj deci. Ono što se smatra kulturno, društveno i moralno prihvatljivo, odudara do realnosti. A ta odstupanja čine neizbežnim pitanje zašto se to dešava.
Stručnjaci tvrde da sam tok porođaja ima uticaja na odnos majke i deteta. Bolan i dugotrajan porođaj može da stvori ambivalantna osećanja prema bebi koja opstaju dugo vremena. Period života u kojem se žene i muškarci ostvare u ulozi roditelja, može da utiče na njihov odnos sa decom. Beba ponekad dođe u trenutku kada ste odlučili da se posvetite karijeri ili njeno rođenje promeni vaš odnos sa partnerom, a vezu između ova dva događaja je teško zaboraviti.
Ta pomešana osećanja prema jednom detetu ne isključuju llubav prema njemu, ali upravo ta protivurečna priroda emocija dovodi do toga da o njoj roditelji ćute.
– Roditelj može da prema detetu oseća ljutnju, pa čak i blagi prezir. O tim negativnim osećanjima on mora da razgovara sa psihoterapeutom ili prijateljem kako bi se pronašao i otklonio njihov uzrok- ističe Danijela Živančević.
BEZ KRIVICE, ALI I BEZ FAVORIZOVANJA
Zbunjuće osećanje da vam je jedno dete draže od ostale dece može da izazove grižu saveti kod roditelja.
– Roditelji ne treba da se osećaju krivim zbog samog osećanja, ali su dužne da se ponašaju odgovorno i pošteno u vaspitanju, odnosno da svojim postupcima ne favorizuju jedno dete u odnosu na ostale jer to može da dovede do štetnih posledica u formiranju ličnosti i kod jednog i kod ostale dece- ističe Danijela Živančević.
Ukoliko se ne slede preporuke stručnjaka, posledice su neizbežne.
– Zanemareno dete neće razviti optimalan nivo samopouzdanja, a može da razvije destruktivne odlike ponašanja kako bi privukao pažnju na sebe, dok favorizovano dete može da ostane ne pripremljeno za realan društveni život pogotovo ako su tretirana kod kuće kao da su nešto posebno. Jednostavno treba da se uvažava individualnost svakog deteta.
Sasvim je normalno različito postupanje, jer su i deca različita, ali odnos prema svakom detetu mora da bude odgovoran i pravedan- zaključuje psiholog.
MAJKE ČEŠĆA META OSUDE OD OČEVA
Brojna iskustva pokazuju da se očevima ”propusti” u roditeljstvu više tolerišu. Kada muškarac kaže: ”Teško mi je sa ovim detetom”, to ne izaziva osudu. Međutim, ako te reči izgovori majka, okolina će burno reagovati. Ženama takva osećanja nisu dozvoljena.
– Postoje razni faktori koji mogu da dovedu do favorizovanja jednog deteta u odnosu na ostalu decu. To mogu da budu genetske predispozicije i temperament, karakteristike ličnosti, red rođenja, pol, i razni drugi faktori koji mogu da se pronađu u specifičnim okolnostima- dodaje naša sagovornica.
Komentari (0)