Stavljanje beba da spavaju na leđima, što se preporučuje od ranih devedesetih, pomoglo je da se smanji procenat sindroma iznenadne smrti kod beba.
Međutim, zbog briga da će takva praksa prouzrokovati kašnjenje u razvoju motorike, što se meri vremenom kada dete počne da se prevrće, roditeljima je savetovano da stavljaju bebu na stomak kad je budna, da bi se razvila snaga u gornjem delu tela. Sada nova studija, objavljena u maju u časopisu “Early Human Development”, kaže da je vreme provedeno na stomaku irelevantno, prenosi Njujork tajms.
Kanadski istraživači su uporedili 1.114 beba rođenih između 1990. i 1992. godine, baš pre nego što je počela kampanja za spavanje na leđima, sa 351 beba rođenih 20 godina kasnije. Naučnici nisu pronašli razlike između dve grupe u vremenu kada deca počinju da se valjaju.
Oni nisu mogli da izmere efekat stavljanja bebe na stomak, ali su napomenuli da nije poznato koliko roditelja redovno to radi i da oni koji rade kažu da im je teško da održe dete na stomaku neko duže vreme.
Bilo da vreme provedeno na stomaku pomaže ili ne, rukovodilac istraživanja, pedijatrijska fizioterapeutkinja na Univerzitetu u Alberti Džoana Darah kaže da “kampanja spavanja na stomaku ne utiče na razvoj motorike, već se taj razvoj dešava sam”.
Komentari (0)