Osetljivost i otok desni, pojačano balavljenje, glodanje prstiju, neobjašnjiva nervoza, često su simptomi koji prate nicanje prvih zuba.
Dok roditelji često posežu za raznim sredstvima da deci olakšaju „muke” lekari tvrde da je ovaj proces fiziološki i najčešće bebama ne smeta.
– Prvi zubi niču uglavnom u uzrastu oko šest meseci, ali mogu da se jave i znatno pre ili posle, čak i sa godinu dana – kaže stomatolog dr Milan Kuljača. – Do tri godine sva deca dobiju 20 mlečnih zuba, a ritam njihovog pojavljivanja je individualan, kao i to kako će beba podneti nicanje zuba. Ako roditelji imaju utisak da bebu bole desni, mogu im dati specijalno oblikovane igračke i glodalice. One imaju u sebi gel koji hladi desni i smanjuje njihov otok.
Dečija nervoza i svrab na mestu nicanja zuba može se ublažiti tako što ćete detetu dati hladnu hranu, da gricka neko tvrđe povrće ili voće (ali samo pod nadzorom), ili četkicu za zube.
Doktor Kuljača nikako ne preporučuje da se bebama daju pomoćna sredstva za ublažavanje bolova, poput gelova sa anestetikom. Oni mogu da sadrže šećer i druge supstance štetne za zube, a dejstvo im je kratkotrajno.
– Nicanje prvih zuba je normalan fiziološki proces kod beba, i ne treba im olako davati lekove protiv bolova – smatra dr Vera Vujović, pedijatar Doma zdravlja „Dr Milutin Ivković” na Čukarici. – U tom uzrastu teško je razaznati da li dete plače zbog nicanja zuba, grčeva ili ima respiratornu infekciju. Zato se lekovi za bolove daju samo uz konsultaciju s pedijatrom. Naročito treba biti oprezan ako dete ima temperaturu, ako su bebi „vodenaste” oči, curi mu sekret iz nosa ili je lošeg opšteg stanja, to nisu simptomi nicanja zuba, već respiratorne infekcije.
Komentari (0)