Male promene u dnevnim fizičkim aktivnostima i ishrani mogu Evropljanima da pomognu u borbi protiv gojaznosti, izjavio je prof. dr Džejms O. Hil sa Medicinskog fakulteta univerziteta u Koloradu.
Govoreći na tribini pod nazivom “Male promene, velika razlika: Inovativan pristup održivom smanjenju telesne težine”, Hil je ukazao da razlog za porast prekomerne težine nije u preteranom unošenju hrane ili neaktivnom načinu života samima po sebi, već u kombinaciji previše hrane i nedovoljno vežbanja.
Kao stručnjak za gojaznost i kontrolu telesne težine, prof. Hil smatra da odgovor leži u preduzimanju akcije sa obe strane jednačine da bi se izgubili kilogrami i ostvario energetski balans, saopštila je danas Medjunarodna asocijacija proizvodjača i konzumenata zasladjivača (ISA).
Hil rešenje po pitanju gojaznosti vidi u inovativnom pristupu koji podrazumeva male a značajne promene u ishrani i fizičkoj aktivnosti.
Profesor Hil ove promene koje su potrebne da bi se smanjila telesna težina naziva “energetskim jazom”, a to mogu da budu male promene kao što je pravljenje dodatnih 2.000 koraka svakog dana ili “pametnija ishrana” koja podrazumeva jednu ili dve jednostavne svakodnevne zamene visokokaloričnih namirnica niskokaloričnim.
Prema podacima OECD-a, više od polovine (52 odsto) odraslih u Evropi ima višak kilograma ili je gojazno. Gojaznost varira od zemlje do zemlje, od oko 8 odsto u Rumuniji i Švajcarskoj do preko 25 odsto u Madjarskoj i 26.1 odsto u Velikoj Britaniji.
Komentari (0)