Roditelji mogu da prepoznavanjem potreba svoje bebe i komunikacijom sa njom smanje upotrebu pelena. Oni treba da svoje mališane naviknu na korišćenje tolaleta. Na ovaj način ne samo da uspostavljaju bolji odnos sa bebom nego i čine odlične rezultate za očuvanje životne sredine jer smanjuju korišćenje štetnih materijala.
Rešite se brzo pelena
Uvreženo je mišljenje da deca ne mogu da kontrolišu rad svojih creva pre druge godine, a rad bešike pre treće. Međutim, iskustva mnogih majki dokazuju suprotno. One su se od najranijeg uzrasta svoje dece trudila da mališane naviknu da svoje fiziološke potrebe vrše u kupatilu. I uspele su u tome. Time su dokazale da osećaj mokrenja bebe uočavaju isto kao i osećaj gladi i da vremenom mogu da uspostave kontrolu nad svojim fiziološkim potrebama.
– To nije ni prinuda već samo odgovor na potrebe vaše bebe- rekla je Tami Kolok, tridesetšestogodišnja majka dvoje dece koja je primenila pomenuti postupak.
Sve što roditelji treba da čine jeste da prate ponašanje svog deteta. Dok se nalazi iznad wc šolje ili izand noše i čini određeni šum ili napravi određeni izraz lica, roditelji treba da ga ohrabre u toj radnji.
Ipak ova metoda ne znači poptuno odbacivanje pelena već polako oslobađanje od njih i korišćenje onih platnenih i ekološki bezbednijih.
Ona ima brojne pozitivne efekte jer se kod beba ne javlja osip koji je česta pojava kada najmlađi provode dosta vremena u morkoj peleni. Jedino što zahteva da roditelji budu stalno pored deteta i da podjednaki značaj posvete i verbalnoj i neverbalnoj komunikaciji.
KAKO TO IZGLEDA U PRAKSI
Rebeka Hivert (33), kada je dobila drugo dete, odlučila je da sa njim isproba ovakvo odvikavanje od pelena. Ona je u početku bila skeptična jer se pitala da li će njena beba moći da kontroliše svoje fiziološke potrebe.
Njen sin je imao samo četiri dana kada ga je držala nad wc šoljom i on je na njeno izenađenje piškio. Nakon toga njegova pelena je uvek bilasuva i uvek je strpljivo čekao trenutak da ga mama postavi nad nošom.
Slično iskustvo je imala i Džudi Kapiola, pedijatr iz bolnice “NYU Langone”, koja je pokazala kako privikavanje na određene zvukove utiče na bebine fiziološke potrebe.
– Moj sin je imo četiri meseca kada mu je baka u biblioteci čitala knjigu o abecedi. Kada su stugli do slova S, ona ga je pročitala i on je piškio- rekla je ona.
Komentari (0)