Centar za termoregulaciju kod dece nije dovoljno razvijen, pa kod mališana često dolazi do osciliranja telesne temperature, koja ponekad ume da im padne i ispod 36 stepeni Celzijusa.
Ova pojava se zove hipotermija i obično prolazi bez ikakvih simptoma. Roditelji je najčešće otkrivaju sasvim slučajno, ako uoče da je dete hladnije nego inače, bledo i neuobičajeno mirno.
Hipotermija se najčešće javlja kod dece mlađe od dve godine. Dr Vera Vujović, načelnica Odeljenja pedijatrije u Domu zdravlja „Dr Simo Milošević” na Čukarici kaže da roditelji ne treba da paniče, jer ova pojava nije česta, a ni opasna.
– Dete treba utopliti, pokriti ga, priviti uz sebe i pojiti ga toplim napicima, čajem i supom – objašnjava dr Vujović. – Ako se za nekoliko sati temperatura ne vrati u normalu, dete treba odvesti lekaru. Hipotermija može biti posledica virusne infekcije, ali se nekada javlja i posle visoke temperature, kada roditelji preteraju sa upotrebom „brufena” ili „andola”. Važno je da se urade laboratorijske analize leukocita.
I dr Dragoslav Maksimović, načelnik Dečje bolnice „Olga Popović Dedijer”, pri KBC „Zvezdara” potvrđuje da se hipotermije najčešće javljaju zbog neadekvatne upotrebe lekova.
– Danas su roditelji opsednuti visokom temperaturom, pa nemaju meru kada deci daju antipiretike i neretko preteruju – smatra dr Maksimović. – Tako se povišena temperatura pretvori u drugu krajnost, odnosno dete dobije hipotermiju.
Pedijatri kažu da treba biti obazriv i sa tuširanjem, kada se skida temperatura, jer i sa rashlađivanjem treba imati meru.
VELIKE OSCILACIJE
Digitalni toplomeri mogu da prevare – smatra dr Dragoslav Maksimović. – Dešavalo se da roditelji zabeleže velike oscilacije temperature za kratko vreme. U svakom slučaju, nisu baš pouzdani, naročito kod najmlađih.
Komentari (0)