Žene koje konzumiraju namirnice bogate gvožđem imaju od 30 do 40 odsto manje šanse da trpe posledice premenstrualnog sindroma (PMS), nego one dame koje ovaj mineral unose u manjim količinama.
Studija Univerziteta u Masačusetsu objavljena u Američkom epidemiološkom žurnalu pokazala je da gvožđe igra važnu ulogu u proizvodnji serotonina – hemikalije koja reguliše raspoloženje i emocije.
“Gvožđe sprečava nesvesticu, koja se često javlja u PMS”, objašnjava Džoan Saldž Blejk, profesor nutricionizma na Univerzitetu u Bostonu. On ističe da taj mineral igra važnu ulogu i u kognitivnim procesima, a dobro je i za mišićnu funkciju.
Istraživači su prikupili podatke o 3.000 žena, od kojih ni jedna nije imala probleme s PMS-om. Međutim, posle deset godina, više od 1.000 ispitanica počelo je da oseća takve simptome.
Istraživači su ispitali unos minerala i ispostavilo se da žene koje su uzimale gvožđe kroz prirodne namirnice nemaju simptome PMS, dok su one koje su ih dobijale iz veštačkih suplemenata ili imale manjak minerala u organizmu, simptomi bili vrlo naporni.
Zanimljivo je i da je nivo potreban za regulisanje PMS samo neznatno veći od preporučene doze od 18 mg i iznosi 20 mg.
Adekvatan unos gvožđa ključan je za ljude u svim uzrastima, a naročito žene u toku menstruacije.
Meso, riba i živinsko meso najbolji su izvor gvožđa, ali i biljke poput pasulja, žitarica i integralnih testenina.
Uz hranu bogatu gvožđem potrebno je unositi i vitamin C kako bi se poboljšala apsorpcija ovog minerala. Zato uz integralnu testeninu, na primer, treba jesti sos od paradajza, a uz žitarice sok od citrusa.
Visok unos cinka takođe je pokazao ublažavanje simptoma PMS. Žene koje su uzimale visok nivo kalijuma, koji se nalazi u bananama i krompiru, imale su veći rizik od dijagnoze PMS. Ipak, potrebno je još istraživanja kako bi se potvrdila ova veza.
Unos drugih minerala – magnezijuma, bakra, natrijuma i mangana – nije uticao na PMS.
Komentari (0)