Reč je o kolicima Pikolo C508, proizvedenim u Tajvanu, koje je hrvatski Državni inspektorat već svrstao u ”opasne proizvode”. U niškoj tržišnoj inspekciji kažu da to nisu znali, ali će proveriti kakav je proizvod.
Naime, uvoznik ovih kolica za Hrvatsku, ”Inter-trade” d.o.o, koji je prema odluci Inspektorata uz naslov ”važno upozorenje” pozvao tamošnje kupce da sporna kolica vrate, istovremeno je njihov izvoznik u Srbiju.
Direktor niške firme koja prodaje sporna kolica kaže da nije znao da su ranije negde proglašena nebezbednim.
“Možda su u pitanju manje tehničke nepravilnosti za koje se ranije nije smatralo da izazivaju opasnost, a sada se to promenilo jer se regulativa u Hrvatskoj usaglašava sa evropskom” – objašnjava direktor.
Vlada Ješić iz Roditeljskog portala Bebac.com kaže da ovo nije prvi put da se u Srbiji prodaju proizvodi koji mogu narušiti zdravlje dece.
“Srbija je postala deponija opasnih i štetnih proizvoda koji se iz Evropske unije i civilizovanih zemalja povlače iz prodaje zbog potencijalne opasnosti koju mogu izazvati, sve to zahvaljujući odsustvu kvalitetne zakonske regulative i kaznene politike” – kaže Ješić.
Ješić objašnjava da su prodavci dužni da se sami informišu o bezbednosti proizvoda i da prate da li su oni igde proglašeni nebezbednim.
Jedan od načina za takvo informisanje jeste praćenje evropskog sistema za brzo uzbunjivanje javnosti o nebezbednim proizvodima ”Rapex”, pomoću kog se objavljuju opisi i razlozi zbog kojih se proizvod smatra opasnim.
U tržišnoj inspekciji kažu da bi proizvodi objavljeni na ”Rapexu” i ovde trebalo da budu zabranjeni, ali da inspekcija proverava i sve proizvode koje okolne države proglase opasnim, pa će tako proveriti i bezbednost ovih kolica.
“Proverićemo kakav je to proizvod, ko su dobavljači i zašto je proglašen opasnim, pa ćemo zatim videti šta ćemo dalje” – kaže Danilo Jocić, inspektor za kontrolu bezbednosti.
Predsednik Nacionalne organizacije za zaštitu potrošača Goran Papović objašnjava da je problem u tome što, prema Zakonu o opštoj bezbednosti proizvoda, Vlada Srbije treba da proizvod proglasi opasnim čim to učini Rapex. Međutim, dodaje on, u završnom članu je objašnjeno da će se ova odredba poštovati ”od dana pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji”.
O proizvodima koji su u Srbiji proglašeni nebezbednim građani se mogu informisati preko sistema za upozoravanje potrošača ”Nepro”.
Zašto su kolica opasna?
Kao razlog zašto su opasna kolica Pikolo C 508, na sajtu hrvatskog Državnog inspektorata navedeno je:
“Na kolicima su u zoni dohvata detetovih ruku otvori veći od 5mm, a manji od 12mm, pa dete u sedećem položaju može da gurne prst preko bočne ogradice i moguće je zaglavljivanje prsta. Nazubljeni navoji i oštri uglovi nalaze se u zoni pristupa i moguće su posekotine bez pritiska. Zbog loše izrade presvlake, detetu je dostupno sintetičko punjenje koje može progutati”.
Komentari (0)