Psiholozi savetuju da detetu omogućite što lepše praznične trenutke, jer im pružaju osećaj sigurnosti i grade ih u jače ličnosti. Nađite meru kada su pokloni u pitanju…
Kuće i jelke su okićene, pisma Deda Mrazu odavno napisana, samo je ostalo da se sačeka još dan i stižu pokloni za svako “dobro dete koje je slušalo mamu i tatu”. Roditelji su tu, ne idu na posao, u domu je posebna atmosfera, raspoložena lica, osmesi i igra.
Tako bi većina mališana trebalo da doživljava i proživljava praznike, pa psiholozi savetuju da se potrudite da detetu omogućite što lepše trenutke, jer im porodična proslava i praznični rituali pružaju osećaj sigurnosti, pripadnosti, “ušuškanosti”, grade ih u jače ličnosti.
Prvojanuarsko uzbuđenje i iščekivanje šta se to krije ispod jelke ostaju urezani duboko u dečjem sećanju, rasplamsavaju im maštu i utiču na to kako će kasnije u životu doživljavati praznike i kako će vaspitavati svoju decu.
Sa pričama, prazničnim ritualima i posebnom atmosferom decu treba okruživati od najranijeg detinjstva, savetuju psiholozi. Čak će i beba primetiti da je u domu drugačije, privlačiće je šareni ukrasi, svetiljke i raznobojni lampioni.
Mališani već sredinom druge godine mogu da shvate šta su praznici, pa im pevajte pesmice o Deda Mrazu, puštajte crtaće sa novogodišnjom tematikom, napravite zajedno ukrase za jelku…
Ako se vi ponašate kao da su praznici posebni trenuci, to će prihvatiti i deca.
Praznični rituali jačaju osećaj bliskosti i porodične sloge, deca postaju sigurnija u sebe i psihički stabilnija, tvrde stručnjaci.
Sećanja na lepe trenutke iz detinjstva dobar su zalog za budućnost, jer decu kao zrele ljude čuvaju od stresa i pomažu u kriznim životnim situacijama. Ponekad je dovoljno samo da se prisetimo lepih trenutaka i da se automatski osećamo bolje.
Istraživanja pokazuju da deca koja sa porodicom slave praznike u lepoj atmosferi i ljubavi, imaju jaču maštu i pozitivniji pristup životu kao zreli ljudi. Takođe, pisanje pisma Deda Mrazu vrlo je korisno za dečji razvoj jer podstiče jasno izražavanje misli i želja.
Izmišljena bića imaju neprocenjiv značaj, posebno za mališane od tri do pet godina, jer se kroz njih socijalizuju, usvajaju pojmove dobra i zla, podstiču kognitivni i moralni razvoj.
Imaginarna stvorenja i bajke pomažu deci da shvate događaje u realnom svetu.
Što se poklona tiče, psiholozi tvrde da morate naći meru. Naime, kako firme uglavnom organizuju proslave, kao i vrtići i predškolske ustanove, mališani dobijaju poklone ispod jelke kod kuće, ali i kod baka, deka ili bliskih rođaka pazite da ne preterate. Previše poklona i susreta sa nekoliko Deda Mrazova može da stvori konfuziju u dečjoj glavici. Ne obasipajte ih sa previše poklona, jer im tako oduzimate priliku da se raduju. Pustite ih da nešto žele izvesno vreme, pa im to poklonite za Novu godinu. Ukoliko detetu ispunjavate svaku želju, čak i ako je jako dobro i lepo vaspitano, sprečavate da se istinski obraduje.
Da ste preterali znaćete po tome što dete neće reagovati na poklone, samo će ih pogledati, baciti sa strane i očekivati nešto novo što bi mu privuklo pažnju.A sigurno ne postoji veća radost za roditelje nego videti svoje dete nasmejano i srećno, veselih očiju, ushićeno i nestrpljivo da vidi šta je u šarenoj svetlucavoj kutiji ispod jelke. Zbog toga dajte sve od sebe da u praznicima uživate zajedno sa svojom decom, jer tako jačate vezu i stvarate najlepše uspomene.
LEGENDA O DEDA MRAZU
Mališani oko osme godine shvate da Deda Mraz ne postoji i neki se jako razočaraju. Kako im saopštiti tu “strašnu” istinu i pomoći im da prevaziđu razočaranje? Deda Mraz, dobri deka obučen u crveno, simbol je dobrog, on zna kako se ko ponašao i spreman je da nagradi one koji su bili dobri.
On deci pomaže da razlikuju dobro od zla, da budu darežljivija i suzbija njihov veoma izražen egocentrizam. Kada ta čarolija nestane mnogi su jako nesrećni, njihov svet postaje drugačiji, “ozbiljniji”. Psiholozi savetuju da nikada sami ne govorite detetu da je Deda Mraz bajka, već da ga pustite da samo počne da se raspituje. Kada sazna istinu od vas ili nekog drugog ubedite ga da je sada starije, zrelije i odgovornije, da više nije beba i da je spremno da prihvati tu “veliku tajnu”.
Podstičite ih da se pred mlađom sestrom ili braćom pretvaraju da i dalje veruju, jer će im to pružiti osećaj da su “odrasli i važni”. Utešite ih i nikada nemojte da ih kritikujete ako ih istina rastuži, jer detinjstvo je toliko lepo upravo zbog toga što je ispunjeno maštom i čarolijom.
Komentari (0)