Iako nije neobično da nas tokom novembra respiratorni virusi masovno „obaraju u postelju”, ove godine nam je stigao neki vrlo otporan virus koji može da se vrati više puta za kratko vreme. U domovima zdravlja kažu da nije neobično da se pacijenti javljaju lekaru i tri puta za mesec dana sa istim tegobama.
Na udaru virusa su i mladi i stari, uglavnom oni koji se nalaze u kolektivima, a sem što steže u grlu i u stomaku, svi oboleli se žale na jaku glavobolju. Simptomi počinju naglo. Kod polovine izaziva proliv, a kod ostalih 50 odsto mučninu i povraćanje. Traje nekoliko dana, a nije neobično da se posle dva-tri dana od prestanka simptoma bolest ponovo javi.
– Čini mi se da je glavni krivac za ovakvo stanje oslabljen imunitet, jer se u ambulantu uglavnom javljaju deca koja nisu bila bolesna dve-tri godine, i mališani koji su često bolesni – objašnjava dr Dejan Jonev, pedijatar Doma zdravlja Čukarica. – I toplo vreme, koje mnogima prija u novembru, ide naruku virusnim infekcijama. Sa druge strane u praksi vidimo da se mnoga deca nepravilno hrane, ne jedu redovno voće i povrće, a sve je prisutniji i trend izostavljanja mesa i priklanjanja vegetarijanskom načinu ishrane. Sve to za posledicu ima pad imuniteta i češće obolevanje.
Takođe, i nedovoljno mirovanja tokom bolesti može da bude jedan od razloga što se bolest ponovo vraća. Stručnjaci upozoravaju da bez obzira na obaveze koje nas čekaju, virusnu infekciju moramo da odležimo pet do sedam dana, uz uzimanje dosta tečnosti, toplih napitaka i vitamina.
– Dešava se i da se zbog nedovoljno preležanog jednog virusa, infekcije smenjuju, pa se nakon streptokokne upale grla, javlja upala uha ili sinusa – ističe dr Jonev. – Zbog oslabljenog imuniteta i prodor bakterijskih infekcija u telo je znatno olakšan, a čak oko 20 odsto pacijenata kojima je virus izazvao i prolive, problemi sa stolicom traju do dve nedelje, što je takođe posledica lošeg imuniteta.
Lekari ističu da virusima pogoduje i neadekvatno oblačenje u ovim jesenjim danima, kao i činjenica da mnogi nakon tuširanja i pranja kose izlaze napolje iz kuće. Roditelji bi trebalo da obrate pažnju i na to da deca nakon sportskih treninga ne napuštaju salu u mokrim dresovima i vlažne glave, već da im pripreme suvu presvlaku i kapu za glavu ili duks sa kapuljačom.
PROBIOTIK I PREVENTIVNO
Kako se čak 70 odsto antitela koja nas brane od infekcija nalazi u crevima, posebnu pažnju bi trebalo posvetiti zdravlju stomaka. Jačanjem imuniteta u digestivnom traktu jača se i ukupna odbrambena moć organizma, a jedna od mera prve pomoći je uzimanje probiotika. – Probiotike za jačanje imuniteta trebalo bi uzimati desetak dana svakog meseca – savetuje dr Dejan Jonev. – Na taj način ćemo poboljšati varenje, ali i zdravlje digestivnog trakta.
Komentari (0)