Ponavljani bolovi ili nelagodnost u trbuhu, koji konstantno ili naizmenično traju tri meseca godišnje, udruženi sa najmanje dva od sledećih simptoma: smenjivanje zatvora i proliva, napinjanje, grčevita pražnjenja i sluz u stolici, tegobe su sindroma nervoznog creva.
Od njega pate oni koji su stalno pod stresom, jer se nervoza iz glave, zbog preosetljivosti nervnih završetaka u crevima, prenosi i na digestivni trakt.
Ishrana je samo jedan od okidača koji može da pokrene lanac tegoba. Obično je to pikantna, jaka i začinjena hrana, kao i ona bogata ugljenim hidratima i skrobom. Nakon ovakvog obroka, probadanja i napetost u stomaku su neizbežni.
Doktor Božidar Bojić, internista-gastroenterolog i načelnik endoskopije u KBC „Zvezdara”, navodi da postoje dva tipa pacijenata sa nervoznim crevom:
– Kod jednih dominiraju simptomi zatvora, a kod drugih su učestaliji prolivi. Često je prisutno i smenjivanje zatvora i dijareje, kao i osećaj nedovoljne ispražnjenosti creva. Nadutost je skoro uvek prisutna, a pacijenti se žale da im se nekontrolisano čuje rad creva.
Sindrom nervoznog creva može često da se preklapa i sa drugim funkcionalnim i organskim bolestima. To može da dovede do sumnje pacijenta i lekara na postavljenu dijagnozu iritabilnog creva, a pogotovo što simptomi u ovom sindromu nisu stabilni.
– Simptomi se često preklapaju sa poremećajima varenja, gorušicom, nedostatkom vazduha i poremećaja disanja, hroničnim bolovima u grudima, u maloj karlici, leđima i mišićima, a neretko se javljaju i učestalo mokrenje i migrenozni napadi – objašnjava dr Bojić.
Pored režima ishrane, često se propisuju i lekovi koji mogu da pomognu da se ublaže simptomi. To su obično lekovi koji smanjuju grč glatke muskulature creva, ili regulišu redovno pražnjenje creva kod onih koji imaju zatvor.
S obzirom na to da se simptomi javljaju povremeno, nekad jačeg, nekad slabijeg intenziteta i da traju i po nekoliko meseci pa spontano prođu, često izazivaju nervozu kod pacijenata i strah od neke teže bolesti digestivnog trakta.
– Sindrom iritabilnog creva je poremećaj motorike digestivne cevi i ne dovodi do ozbiljnih, organskih oboljenja digestivnog trakta. Ali s obzirom na raznolikost, simptomi mogu da „zavedu” lekara i prikriju neko ozbiljnije organsko gastrointestinalno oboljenje – kaže dr Bojić.
ŽENE PODLOŽNIJE
Simptomi iritabilnog kolona javljaju se obično pre 50. godine, a tri puta više žena pati od ovih tegoba. Oko 75 odsto bolesnika nikad se ne jave lekaru, većina probleme reši kod gastroenterologa, a 10 odsto završi u bolnici.
KOMPOT I PIRINAČ
Dr Božidar Bojić navodi koje su osnovne preporuke u ishrani:
1. jesti češće, a manje obroke,
2. piti oko dva litra tečnosti, ili voćnih kompota dnevno,
3. izbegavati hleb, a umesto njega jesti pirinač ili makarone,
4. smanjiti uzimanje slatkiša,
5. jesti ribu ili belo pileće meso, a izbegavati ostale vrste mesa,
6. ne jesti previše ljutu, kiselu ili slanu hranu.
Komentari (0)