Građani Srbije će od Nove godine, poput ostalih u Evropi, moći najzad lekove na recept da podižu u svakoj apoteci bez obzira na to da li je privatna ili državna. Ali u Srbiji apotekarski sektor zahteva važne izmene da bi građani imali sigurniju i kvalitetniju uslugu upozoravaju farmaceuti u emisiji Televiziji B92 “Puls nacije”.
U Srbiji svako pravno ili fizičko lice bez obzira na kvalifikaciju moze da otvori apoteku što ozbiljno narušava sigurnost pacijenta.
“Nažalost dešava se da mi u apotekama nemamo ni farmaceuta ni farmaceutskog tehničara i da smenu vodi neko ko uošpste nije zdravstvene struke. Na to smo mi ukazivali u više navrata. Mi insistiramo da iskljucivo diplomirani farmaceut bude u svakoj smeni”, kaže Dragana Jovanović, direktorka Farmaceutske komore Srbije
Problem je i nedostatak zvaničnog obrasca privatnog recepta koji bi morao da bude jedinstven za sve privatne zdravstvene ustanove. Nedostatak ovog recepta omogućava nekontrolisano podizanje lekova, alii manipulacije pogotovo kada su u pitanju lekovi za smirenje a sve to ugrožava sigurnost pacijenta.
“On sa tim receptom moze da uđe u 30 apoteka i da podigne 30 tih istih preparata. To treba kontrolisati tako što će se recept kada se bude pravio na poleđini biti napisano 6 datuma. Znači kada bude došao u privatnu ili državnu apoteku i kad mu se bude izdao recept od privatnog lekara, jer privatni lekari još uvek nisu umreženi u Republički fond, onda će se staviti datum kada mu je izdat, recimo bensedin”, kaže Dragutin Rajevac iz Saveza privatnih apotekara Srbije.
Ministarka zdravlja najavljuje rešavanje ovih problema kao i pojačan rad inspekcije ministarstva zdravlja. A pacijenti u Srbiji će ponovo moći kao i svuda u svetu u apotekama da kupe jeftine lekove koji im ne mogu ugroziti život bez dugotrajnog čekanja na recept u Domu zdravlja.
“Pacijenta neuporedivo više košta taj lek ako plati autobusku kartu, participaciju pa makar ona bila i 50 dinara, a ako se radi o jeftinom leku to su možda u našim uslovima lekovi do 200 dinara i mislim da zbog participacije koja nije opravdala svoje postojanje, mi treba da razmišljamo o tome da on ima mogućnost, a da bismo mi stvorili sad i finansijski prostor da oni lekovi koji su nešto skuplji budu dostupni većem broju ljudi”, kaže Slavica Đukić Dejanović, ministarka zdravlja.
A apoteke u Srbiji moraju znanjem i kvalitetom usluge biti spremne i za nove svetske trendove koje nalažu aktivnije uključivanje apotekara u sistem zdravstvene zaštite pre svega na polju prevencije zdravlja čime evropske zemlje već ostvaruju velike uštede u zdravstvenom sistemu.
Komentari (0)