Mnogi problemi sa komšijama nastaju zbog loše komunikacije, a to se može izbeći otvorenim razgovorima.
Biti dobar sused ne znači da morate da letujete zajedno. Pozdravljanje, pozajmljivanje šolje ulja, šećera ili nekog alata, naravno ako ga vratite u dobrom stanju, može pomoći u izgradnji poverenja i razumevanja, a i manje su šanse da će tada nastati problemi.
Ako vas nešto muči, kažite to komšiji – ne pretpostavljajte da zna u čemu je problem jer možda to radi nesvesno. Budite pritom otvoreni i direktni te ostanite smireni i pozitivni čak i ako komšija nije. Ne pribegavajte pretnjama jer to samo pogoršava stvari. Ako je reč o ozbiljnom problemu, beležite vreme, datume, aktivnosti ili čak fotografišite jer ćete tako proceniti koliko je problem ozbiljan, možda pronađete i rešenje, a ako slučaj dođe na sud, imaćete sve dokumentovano.
Ne radite ono što bi i vama smetalo
Pre nego što ”poludite” na komšijine ”aktivnosti”, pogledajte sebe. Glavno pravilo dobrosusedskih odnosa je da ne radite drugima što ne biste hteli da neko radi vama.
Zovite komšije na zabavu
Pripremate li zabavu, posetite sve komšije na koje bi to moglo uticati, pa ih ili pozovite na zabavu ili im ostavite broj telefona. Ako im bude smetala buka ili nešto drugo, umesto policije mogu nazvati vas. Tako ćete sprečiti probleme pre nego što se pojave.
Tolerancija je jako važna
Komšijska deca mogu da budu glasna i neuredna, ali nemojte se odmah žaliti na njih ili im upućivati preteće poglede. Bolje se nasmešite i pristojno ih zamolite da promene svoje ponašanje. I vaša to možda rade, pa zato dobro promislite pre nego što odreagujete.
Ponekad je policija jedino rešenje
Ako komšija bezobzirno stalno pušta glasnu muziku, pravi žurke, svađa se i galami, uništava imovinu ili baca svuda smeće, a vaša pristojna molba da prestane s tim nije pomogla, obratite se policiji za pomoć.
Komentari (0)