Prašina se uvek vraća. Morate je brisati najmanje svaki drugi dan, naročito sa TV i drugih električnih uređaja. Takođe, “prevencija” će vam dosta pomoći da vaš dom ne bude skladište prašine. Ovo su saveti mikrobiologa Marka Sneller kako da vaša kuća bude što duže čista.
MANJE JE BOLJE
Smanjite količinu figurica na policama koje privlače prašinu, posebno u prostorijama u kojima provodite više vremena.
I NAVLAKE MOGU DA KORISTE
Razmislite o postavljanju navlaka s antialergenim svojstvima preko dušeka na kome spavate i jastuka. Dva puta godišnje, ove prekrivače operite u toploj vodi.
OTIRAČ KAO ODBRANA
Ispred ulaznih vrata stavite veliki, masivni, debeli otirač s gustim vlaknima i gumenom podlogom da unos čestica prašine u kuću bio minimalan.
VLAŽNOST VAZDUHA
Vlaga u kući bi trebalo da bude između 40 i 50 odsto da biste redukovali statički elektricitet koji privlači prašinu i čini je težom za čišćenje.
POSKIDAJTE KLASIČNE ZAVESE
Drvene, metalne ili plastične zavese, venecijanere mnogo je lakše čistiti nego platnene zavese. Samo ih prebrišite krpom, a kada skidate klasične zavese ne zaboravite da obrišite prašinu i sa garnišni.
OMEKŠIVAČ SMANJUJE UPIJANJE
Ne perite krpe za čišćenje omekšivačem jer to smanjuje njihovu sposobnost da privuku i zadrže prašinu i upiju vlagu.
Plan numeracije Ratel je usvojio aprila 2011, a stupio je na snagu 21. maja te godine Tokom jednogodišnjeg prelaznog perioda, građani su već mogli da pozivaju trocifrene brojeve.
Direktor Janković je naveo i da će posle formiranja Službe za hitne intervencije 112, ona objediniti policiju, hitnu pomoć i vatrogšce, pa će na kraju ostati samo taj trocifreni broj, koji je dodeljen Ministarsvu unutrašnjih poslova, Sektoru za vanredne situacije.
Razlog za ovu izmenu je činjenica da savremeni, smart mobilni telefoni ne podržavaju biranje dvocifrenih brojeva, pa sa njih, na primer, u Beogradu nije moguće pozvati samo 92 nego 011 92.
Komentari (0)