Većina natpisa sa ambalaže kozmetičkih preparata koje koristite, ne znače apsolutno ništa. Evo nekih saveta kako da između redova čitate marketinški žargon.
1. ”Oil free”? Pa to zapravo nikome zaista nije neophodno, a oni ljudi koji imaju problematičnu kožu veruju da su takvi proizvodi namenjeni njima, jer im neće stvarati dodatne akne. Većina dermatologa se slaže da je oil free zapravo samo marketinški potez, i da zapravo ukoliko okrenete počicu i pogledate sadržaj šanse da među njima ne pronađete ulje, zapravo ne postoje! Ono što je ljudima sa problematičnom kožom zaista potrebno, jeste natpis „nonacnegenic”, što bi značilo da ovaj proizvod neće začepiti vaše proširene pore niti prouzrokovati crne tačkice, tzv. mitesere.
2. Kada vidite natpis SPF to i dalje ne znači da ste bezbedni. O čemu se ovde zapravo radi? Postoje dva različita tipa blokatora negativnih i štetnih sunčevih zraka, jedan se bazira na fizičkoj zaštiti, odnosno stvaranju finog zaštitnog filma koji odbija uv zračenje, dok hemijski blokatori funkcionišu tako što upijaju sunčeve zrake i iz njih apsorbuju slobodne radikale koji oštećuju vašu kožu.
3. ”Natural” ne znači ama baš ništa! Čitava zbrka, zapravo je vrlo jednostavna i zaista je najbolji primer marketinškog trika, koji kaže da dozvolu da proizvodite i distribuirate neki proizvod koji se koristi u kozmetici možete ukoliko je 20 odsto sastojaka prirodno po svom poreklu, a za onih 80 odsto niti vas ko pita, niti to nekoga interesuje. Kako biste verovali da je vaša šminka zaista organskog porekla, potrebno je da proizvod ima nalepnicu instituta koji je tako nešto i potvrdio. Kada ste ustanovili sve to, važno je da znate da i pored svega toga, organsko ne znači da će vašoj koži u potpunosti odgovarati.
4. ”Anti-Aging” sastojci vam neće pomoći, jer je pojava sitnih bora delikatna i moguće je da ih ublažite ukoliko koristite proizvode sa salicilnom kiselinom. A kada je reč o antiejdž sastojcima koji se dodaju u kozmetičke proizvode, imajte na umu da su fotosenzitivni, te da im sunčeva svetlost samo škodi i da je najbolje ih nanositi noću.
5. ”Dermatološki testirano” svakako ne znači da su ti dermatolozi u potpunosti oduševljeni onim što su otkrili. Sud jednog dermatologa i njegova ocena proizvoda ne znače da je on i oduševljen odlučio kako će i sam od sada koristiti dotični proizvod.
6. Kada neki proizvod na sebi ima znak „24 hours” to ne znači da je vodootporan i da ćete ukoliko posle posla odete na bazen ili u teretanu naprosto izgledati isto kao kada ste tog jutra pošli na posao.
7. Proizvodi bez mirisa su izmišljotina, namenjena pre svega ljudima koji su alergični na mirise, stoga bi naročito oni morali da povedu računa o tome da im koža ne odreaguje i pored „tvrdnji” proizvođača. Najbezbednije je da na bočici potražite natpis „hypoallergenic”!
Komentari (0)