Roditelji su uvek u nedoumici kada treba da ocene razvoj govora svog mališana, naročito ako im je to prvo dete. Upoređivanje sa drugom decom loš je način da procenite kako dete napreduje i ne mora ništa da znači. Kako onda da znate da li je sve u redu?
Statistike pokazuju da je oko dvadeset odsto mališana sporije u razvoju govora od vršnjaka, ali i da večliki procenat među njima nadoknadi sve do pete godine. Međutim, u ostalim slučajevima dete će imati trajne probleme sa govorom.
Stručnjaci tvrde da prosečno dete sa dve godine zna oko 150 reči i osmislili su test kojim možete da proverite verbalne veštine dvogodišnjaka.
U test je uključeno 310 reči, ali 25 je ključno i njih mora znati svako dete, tvrde stručnjaci. Popis “obaveznih” reči i fraza uključuje roditelje, hranu, igračke i životinje: mama, tata, beba, mleko, sok, (neki pozdrav), lopta, da, ne, pas, mačka, nos, oko, banana, keks, auto, vruće, hvala, kada, cipela, kapa, knjiga, još, nema, pa-pa. To su reči koje, po pravilu, dete prvo nauči.
Profesorka Lesli Rekol, koja je osmislila test, tvrdi da je on sastavljen na osnovu obimnog istraživanja koje je pratilo testiranu decu sledećih 15 godina. Ona kaže da su svi koji 24 meseca nisu koristili “obavezne” reči do 17 godine sporije učili i imali rečnik ispod proseka.
Polovina koja nije prošla test nije imala druge probleme, ali je druga polovina imala znatno lošije rezultate na kasnijim testovima verbalne memorije.
Ukoliko vaše dete ne zna “obavezne” reči nije loše da se posavetujete sa logopedom, jer smetnje u govoru mogu ukazivati na mnoge druge, ozbiljnije probleme kao što su autizam ili drugi zastoji u razvoju. Deca sa normalnim razvojem govora sa dve godine će znati sve obavezne reči i još najmanje tridesetak drugih.
Komentari (0)