Za žene koje podižu decu Norveška je najbolje mesto na svetu, pokazuje godišnji izveštaj organizacije „Sejv d čildren” (Save the Children), dok je najgori položaj majki u Nigeru. O tome koliko se razlikuju uslovi života majki i dece u ovim dvema državama dobro svedoči podatak da u Nigeru umre svako šesto dete mlađe od pet godina, dok je u Norveškoj ta stopa jedno u 333. Među 165 zemalja Srbija je na ovoj listi svrstana u grupu bolje razvijenih, sa ostalim evropskim zemljama, Amerikom i Kanadom, i zauzela je 36. mesto. Gore plasirane od naše zemlje su redom Bugarska, Rusija, Ukrajina, Bosna i Hercegovina, Moldavija, Makedonija i Albanija.
Izveštaj „Stanje majki u svetu” napravljen je na osnovu niza kriterijuma, kao što su zdravlje, obrazovanje, ekonomski status majki i njihova zastupljenost u politici, upotreba kontracepcije, smrtnost, zdravlje i ishrana dece.
U ovogodišnjem izveštaju, organizacija je posebnu pažnju poklonila ishrani dece. Svaki četvrti mališan u svetu je hronično neuhranjen i kao posledica nedostatka odgovarajućih namirnica zaostaje u razvoju. Zbog poremećaja izazvanih neuhranjenošću, navodi se, svake godine u svetu umre i do 2,6 miliona dece i oko sto hiljada majki. Milioni drugih bore se sa fizičkim i mentalnim oštećenjima izazvanim zakržljalošću koja u Avganistanu, Burundiju i Jemenu dostiže i do 60 odsto.
Jedan od predloženih načina za popravljanje ovako loše situacije jeste redovno dojenje beba, koje bi, prema proceni ovog izveštaja, moglo da spase gotovo milion života. Kao zanimljivost izdvojen je podatak da su SAD najmanje poželjna država u industrijalizovanom svetu za život majki koje žele da doje novorođenčad.
Kontracepciju koristi 19 odsto žena u Srbiji
Prema objavljenim podacima, savremena sredstva kontracepcije u 2010. godini u Srbiji je koristilo 19 odsto žena (u prvoplasiranoj Norveškoj – 82 odsto). Očekivana dužina života žena je 77 godina, porodiljsko odsustvo traje godinu dana, „lepši pol” u proseku zarađuju 59 odsto plate muškarca (podatak iz 2007. godine), dok su u skupštini bile zastupljene sa 22 odsto.
Kada je reč o deci, stopa smrtnosti dece do pet godina je sedam na hiljadu.
Komentari (0)