Kašice od 90 dinara poskupele su na 101, a one od 160 sada se prodaju po 178. I pojedini gelovi za tuširanje skuplji su 13 posto pa je tako „neutro roberts” od 250 mililitara skuplji 40 dinara i sada staje 340, dok je nekoliko procenata poskupeo i „dav”. Pojedine vrste flaširanih voda privatnih robnih marki skuplje su osam posto pa 1,5 litar umesto 36 dinara, košta 39… Inače, u ovom mesecu pelene su poskupele oko pet posto, hrana za bebe od pet do deset procenata…
Hrana i potrepštine za bebe, i pre najnovijih poskupljenja, bile su skuplje kod nas nego u okruženju. Tako, recimo u Hrvatskoj, „pampers„ pelene, ako se računa na komad, koštaju 18 dinara, a kod nas su od 23 do 25 dinara. Polakilogramsko pakovanje dečje hrana „humana” u marketima u Hvatskoj staje 48 kuna, što je oko 710 dinara, a u našim je 760 dinara. U komšiluku su jeftinije i kašice, voćne i slane, kozmetika… Slane kašice, veća pakovanja, u tamošnjim ranjama koštaju od osam do deset kuna, odnosno do 148 dinara, a kod nas su iste skuplje i trideset dinara.
Poredili smo i naše i nemačke cene. Na primer, pakovanje od 300 grama mleka za bebe „hip” kod nas košta 484 dinara, a u Nemačkoj je, u radnjama „Šlekler”, kilogram takvog mleka 7,95 evra.
Podsetimo, nedavno je u akciji „Glasaj za bebe” prikupljeno više od 182.000 potpisa za ukidanje poreza na hranu i opremu za bebe, a očekuju se ovih dana izmene Zakona o porezu na dodatu vrednost.
Ekonomistkinja Milica Bisić, koja se bavi poreskom politikom, međutim, ocenjuje da će ukidanje poreza na hranu i opremu za bebe smanjiti budžetske prihode i da nikome neće doneti korist. Ta mera će, kako kaže, koristiti samo snalažljivim prodavcima bebi-opreme, a budžet će svakako imati manje prihoda, a time i manje novca za dečje dodatke, na primer.
Ona je ukazala na to da jedno od osnovnih pravila dobre politike javnih finansija nalaže da se socijalna politika vodi na strani rashoda, a ne prihoda budžeta. To znači da bi bilo bolje da se stvore uslovi u kojima će ljudi raditi, zaraditi i platiti porez, umesto što se svi utrkuju da predlože ko i na šta ne treba da ga plati, rekla je Milica Bisić.
Procenila je da bi ukidanjem PDV-a, cena, na primer, neke cucle mogla opasti i 18 odsto, ali se već sutradan može na tržištu pojaviti cucla druge boje i kvaliteta čija se cena zbog toga ne može porediti s prvom koje neće ni biti u prodaji.
Podsetimo, ovu godinu je predsednik Srbije proglasio Godinom beba pa su se mnogi roditelji ponadali značajnijoj pomoći države, pa i nižim cenama hrane i opreme. Naprotiv, poskupljenja se nižu jedno za drugim, uvoznici ih pravdaju padom domaće valute, a roditelji mogu deci sve manje da priušte.
Pročitajte još >>
Niže marže na hranu i opremu za bebe
Komentari (0)