U novosadskim porodilištima, za razliku od onih u drugim gradovima Srbije, očevima nije dozvoljeno da prisustvuju činu rođenja svoje dece, čak ni ako plate.
Samo za tate medicinare
Devedesetih godina, kada je trebalo da bude završeno novo porodilište u Novom Sadu, najavljivano je da će objekat imati i odvojene boksove za porođaje, te da će očevi, ili neko od rodbine, moći da prisustvuju porođaju, ali do danas ova praksa nije zaživela u ovoj ustanovi. I dok je u celom svetu, pa i u našim porodilištima, najnormalnija stvar da rođenju deteta prisustvuje otac, u Novom Sadu je ovo i dalje tabu-tema. Doduše, nadležni iz porodilišta omogućili su prisustvo porođaju budućim tatama, ali samo onima koji su zdravstveni radnici! Razlog za takvu odluku je taj što su zdravstveni radnici upoznati sa higijensko-sanitarnim merama, tvrde u novosadskom porodilištu.
– Na Klinici za ginekologiju i akušerstvo zauzet je stav da se prisustvo porođaju, za sada, dozvoljava očevima zdravstvenim radnicima na njihov lični zahtev, pod uslovom da su se stekli i svi ostali organizacioni uslovi na Klinici – kaže za naš list v. d. načelnika Betanije dr Dragan Budakov.
Prema njegovim rečima, budući očevi zdravstveni radnici su obučeni i edukovani po svim pitanjima vezanim za postojeće faze porođaja i prisustvo u porođajnoj sali, upoznati su sa higijensko-sanitarnim merama, protokolom ponašanja i zahvaljujući stručnoj obučenosti pripremljeni su za prisustvo porođaju.
– Porođajni blok Klinike za ginekologiju i akušerstvo tehnički nije koncipiran da omogućava prisustvo porođaju svim budućim očevima koji bi to želeli, jer bi se time narušila privatnost ostalih prisutnih pacijentkinja – objašnjava Budakov.
„Odmeravaju” tuđe žene?!
Nadležni, međutim, nisu objasnili kako to zdravstveni radnici ne narušavaju privatnost drugih porodilja, dok se za ostale očeve verovatno pretpostavlja da će u porođajnoj sali praviti nered ili „odmeravati” tuđe žene.
Iz Ministarstva zdravlja navode da usluga prisustva oca na porođaju spada u „vanstandardne” usluge, koju građani plaćaju po ceni koju utvrđuje zdravstvena ustanova. Očevi koji žele da prisustvuju porođaju trebalo bi da urade potrebne laboratorijske analize.
– Kako bi ova usluga postala standardna procedura, neophodno je obezbediti niz preduslova, kako u pogledu posebnih apartmana za porođaj tako i neophodnih sanitetsko-materijalnih uslova. U zdravstvenim ustanovama u kojima se ova usluga obavlja potrebno je da očevi koji žele da prisustvuju porođaju urade bris grla i nosa i druge laboratorijske analize – navode u PR službi Ministarstva.
Cena u ‘Narodnom frontu’ – 5.000 dinara
U beogradskom Kliničko-bolničkom centru „Zvezdara” očevi prisustvuju porođaju potpuno besplatno, a za to su im potrebni samo nalazi brisa nosa i grla koji nisu stariji od tri sedmice. U toj ustanovi navode da svakog meseca oko 25 tata dočekuje prinovu sa suprugom. Porodilište „Narodni front” takođe dozvoljava očevima da budu na porođaju uz potrebne analize, a po zvaničnom cenovniku koji se na nalazi na sajtu te ustanove, prisustvo porođaju košta 5.000 dinara. Pitali smo nadležne u Ministarstvu zdravlja da li je činjenica da u novosadskom porodilištu tatama nije dozvoljeno prisustvo porođaju kršenje zakona i diskriminacija. To je bilo jedino pitanje na koje nismo dobili odgovor.
Pročitajte još >>
Da li budući očevi treba da prisustvuju porođaju?
Komentari (0)