Stručnjaci stalno upozoravaju da deca mlađa od 12 godina ne bi smela da koriste mobilni telefon, za šta postoji mnogo razloga. Iako se vode oštre debate da li je zračenje mobilnog telefona štetno, još uvek ne postoje precizni podaci o tome.
Mobilni telefon pogotovo ako ne prati „modu”, detetu može da stvori problem sa vršnjacima, da ga drugari zadirkuju i rugaju mu se. S druge strane, preskup telefon nije rešenje jer, između ostalog, može postati meta krađe i detetu prirediti vrlo neprijatno ili traumatično iskustvo.
Još jedna nepovoljna strana je i to što danas gotovo svaki telefon ima opciju priključivanja na internet, pa ne možete kontrolisati ponašanje vašeg deteta u „virtuelnom” prostoru niti ga zaštititi. Ipak, ukoliko detetu koje se kreće u okruženju u kojem svi imaju mobilni telefon, zabranite da ga ima, može se osećati jako loše, što može da se utiče na razvoj ličnosti i psihičko zdravlje.
Ipak, morate priznati da mobilni telefon u rukama deteta ima i praktičnu stranu – svakog trenutka možete da znate gde je i da li je sve u redu. Kada je onda pravi trenutak da se detetu kupi mobilni telefon?
Psiholozi savetuju da to ne činite do petog razreda osnovne škole i da pre kupovine razgovarate sa detetom i saznate zašto želi aparat. |
Ako vam odgovori da bi voleo da ga ima jer ga imaju svi njegovi prijatelji, to nije pravi razlog da ga kupite. Ipak, ukoliko dete, na primer, trenira neki sport, odlazi samo na treninge van školske zgrade, čeka autobus na zabačenom mestu ili ide po slabo prometnim ulicama, telefon može da mu bude sigurnost, jer u svakom trenutku može da vas pozove.
Većina roditelja, prema statistikama, smatra da detetu treba kupiti telefon onda kada počne samo da ide u školu, kod prijatelja, na vanškolske aktivnosti. Ipak, psiholozi savetuju oprez i tvrde da je svako dete individua za sebe i da zato ne postoji jedinstveno mišljenje o uzrastu u kojem je mobilni telefon „dozvoljen”.
Za početak, detetu možete dati svoj telefon koji će koristiti samo kada nekuda ide samo. |
Na taj način će učiti njime da se služi u prave svrhe i sticaće odgovornost. Možete i da mu kupite njegov aparat, ali mu uskratite pravo da ga uvek nosi i odredite koje su to prilike kada želite da ga ima na raspolaganju. Razgovarajte sa detetom i ustanovite pravila o korišćenju mobilnog telefona, ali i kazne koje će uslediti ukoliko se pravila budu kršila. Izbor aparata napravite u dogovoru sa detetom i u skladu sa kućnim budžetom.
Pročitajte još:
Trudnice oprez sa mobilnim >>
Mobilni telefoni prljaviji od WC daske >>
Komentari (0)