Nenad je zaposlen u „Galenici”, Nataša je nezaposlena. U braku su tri godine, žive u kući njegovih roditelja u Surčinu i iako nemaju mnogo, jedino što im je nedostajalo bilo je dete. Želeli su za početak jedno, lekari su im na ultrazvuku videli tri bebe, a na porođaju ih je iznenadila i četvrta.
Prema statistikama, četvorke se rađaju na svakih 700.000 trudnoća, a dvomilionski Beograd pre tri meseca dobio je, posle više od decenije, svoje druge četvorke iz prvog pkušaja vantelesne oplodnje.
Uprkos redovnim pregledima na koje je Nataša savesno odlazila, sedam meseci trudnoće verovala je da nosi trojke. Tek na porođaju, posle Dušana, Maje i Maše, iznenada se pojavila i Dunja. Četiri bebe, rođene u razmaku od četiri minuta, bile su teške od 1.700 do 1.900 grama, a za ponosnog tatu s prostora Balkana najbitnije je, ipak, što je prvi izašao Dušan.
– Iako imam četvorke, mogu da kažem prvo, pa muško. Dušan ima svoju plavu cuclu, da se zna da je dečak, za razliku od sestara koje imaju roze za devojčice – priča Nenad, a Nataša uz osmeh dodaje: „Kao da je to bitno, ionako će sestre uskoro da ga šminkaju, da mu lakiraju nokte i oblače suknjice”.
Pošto su rođeni pre vremena i zbog toga mesec dana proveli u bolnici, kada su napokon došli kući, mama i tata želeli su da im nadoknade to vreme i odvojenost, pa ih, čim se promeškolje u krevecu, uzimaju u naručje.
Kako bi pomogao ženi koja zbog zdravstvenih problema mora striktno da miruje, Nenad je jedva uspeo da dobije porodiljsko odsustvo sa posla. |
– Danas izgleda prave neke čudne dušeke, kao trnje da imaju u sebi. Dete nam zaspi na rukama i smiri se, ali čim ga prenesemo u krevetac, počne da vrišti – priča tata Nenad.
Tri meseca roditelji ne spavaju. Kako bi pomogao ženi koja zbog zdravstvenih problema mora striktno da miruje, Nenad je jedva uspeo da dobije porodiljsko odsustvo sa posla.
Četiri hranjenja, četiri presvlačenja, četiri kupanja, lekići za Dušana, kapi protiv grčeva… kako bi znali kome, šta, kada i gde, pored Nataše i Nenada uvek se nalazi sveska sa četiri kolone u koju upisuju kada su koju bebu nahranili. ”Najbitnije je da su site i presvučene. Često se desi da ih presvučemo, promenimo pelene, a onda dok obrnemo krug u hranjenju, nekima je ponovo potrebno presvlačenje”, objašnjavaju roditelji.
Pročitajte još:
Ko i kako pomaže porodicu u Srbiji? >>
Besplatna vantelesna donela više od 1000 beba >>
Komentari (0)