U studiji objavljenoj u žurnalu „Emocije” naučnici su snimili zvukove dečjeg plača i otkrili da deca proizvode različite zvukove u zavisnosti od toga šta im smeta.
„Vriska i šutiranje obično idu rame uz rame. Bacanje stvari uz valjanje po podu zapravo su znaci da detetu treba uteha”, objašnjava Majkl Potegal, profesor na pedijatrijskoj klinici neurologije na Univerzitetu u Minesoti.
Šta se dešava kada dete besni?
„Frustracija je u svakom slučaju okidač”, objašnjava Džejms A. Grin, načelnik odeljenja za psihologiju na Univerzitetu u Konektikatu, koji je bio vođa studije.
„Neostvarene želje za posledicu imaju frustraciju koja se manifestuje izlivima besa. Zapravo, situacija je slična kao i sa nekim odraslim”, objašnjava on.
Međutim, naučnici su otkrili i da, suprotno ustaljenom mišljenju, deca ne besne „tek tako”, nego ih na to tera osećaj tuge.
Mlađa deca nemaju nameru da besom nerviraju roditelje, nego se tako ponašaju obično ako su bolesna ili im nešto treba. Međutim, starija mogu i zloupotrebljavati situaciju.
Pročitajte još: Kako sprečiti dete da govori ružne reči? >>
Šta možete da učinite?
â-º Sačekajte. Ako vaše dete ima izliv besa, najbolji način da ga smirite je taj da vi budete smireni. Ne vredi da ga ubeđujete. Samo budite opušteni.
â-º Ne pretite i ne ucenjujte. Možda mislite da treba da podmitite dete ili da ga zaplašite nekom kaznom. Međutim, kada je besno, dete ne uviđa nikakve posledice.
â-º Ponudite utehu. Kada vidite da je „najgore” prošlo, pokušajte da utešite dete.
â-º Budite duhoviti. Mnogi roditelji se naljute na dete u toku njegovog izliva besa, međutim, morate to prihvatiti kao normalnu pojavu u dečjem odrastanju. Zato se nasmejte.
â-º Ne doživljavajte dečji bes kao lični neuspeh. Nema razloga da se osećate loše ako se dete „ne ponaša lepo” na javnim mestima. Jednostavno, deca moraju proći kroz fazu hirovitosti.
Pročitajte još:
Šta se krije iza dečjeg nestašluka? >>
Smanjite stres kod dece >>
Komentari (0)