Vest da je Evropska unija zabranila deci mlađoj od osam godina da duvaju balone izazvala je veliku pažnju javnosti, ali i otvorila mnoga pitanja. Da li to znači da će roditelji čija deca budu uhvaćena kako se igraju sa balonima i pištaljkama plaćati kaznu? Hoće li specijalna policija vrebati i čak kažnjavati najmlađe?
Direktiva Evropske komisije, koja je obavezujuća za sve članice EU, kaže da deca mlađa od osam godina ne smeju bez roditeljskog nadzora da duvaju balone, a mlađa od 14 godina i u pištaljke koje se prilikom duvanja razvijaju. Takva odluka je doneta na osnovu podataka da se deca često zagrcnu, a u najgorem slučaju mogu i da se udave ako udahnu balon.
Do tog podatka se došlo nakon praćenja situacija u bolnicama za decu širom Evrope. Tako se i došlo do zaključka da su za decu uzrasta od četiri do osam godina najrizičnija igračka upravo baloni. Roditelji, naime, smatraju da su deca tog uzrasta dovoljno odrasla da mogu sama, bez nadzora, da duvaju balone, a dovoljan je samo udah u pogrešnom trenutku da sve krene neželjenim tokom. Za nadležne u Evropskoj uniji je to bilo dovoljno da se upali alarm i upozorenje je izdato.
To,naravno, ne znači da deci ne treba davati da duvaju balone, već da ih pri tome treba nadzirati, a isti princip važi i za pištaljke. Strah pojedinih roditelja i stručnjaka da će deca izgubiti mogućnost da se igraju omiljenim igračkama, ili da neće moći dovoljno da razviju pluća, postaje izlišan.
Vrlo je značajno i to da direktiva EU obavezuje sve proizvođače i prodavce balona i pištaljki koji žele da posluju na teritoriji bilo koje od 27 država članica, moraju da dodatno testiraju proizvode i na vidno mesto objave upozorenje kakva je opasnost po najmlađe.
U okviru Centra za upozoravanje na roditeljskom portalu Bebac.com možete pronaći sve informacije ovim, kao i drugim proizvodima, koji su proglašeni nebezbednim, zvanično zabranjeni ili povučeni iz prodaje od strane nadležnih institucija u zemljama Evropske unije.
Komentari (0)