Nova studija pokazala je da bakterije u crevima imaju direktan uticaj na mozak miševa, a smatra se da je isti slučaj i kod ljudi. Ako zaista mozak isto reaguje, naučnici misle da bi probiotik mogao stvoriti niz novih načina za lečenje depresije i teskobe.
Crevna oboljenja povezivana su u prošlosti sa psihijatrijskim poremećajima, što je inspirisalo istraživače da dublje prouče ovu vezu.
U eksperimentu na miševima, naučnici su ih hranili supom sa Lactobacillus rhamnosus JB-1 (vrsta koja prirodno živi u našem digestivnom sistemu). Zatim su podvrgnuti stresnim situacijama za vreme eksperimenta, kao što je lavirint. Miševi koji su hranjeni “čorbom” pokazali su manje znakova stresa, teskobe i depresije od glodara koji su dobijali običnu hranu.
Džon Krian, istraživač i neurolog na Univerzitetskom koledžu u Kork u Irskoj, kazao je za Lajvsajens: “Uticanjem na crevne bakterije može se dobiti veoma robustan efekat prilično širokog spektra uticaja na hemiju mozga i ponašanja. Ne precenjujem stvari ako kažem da ovo otvara put razvijanja terapije kojom bi se mogli tretirati psihijatrijski poremećaji, a koja cilja na rad creva. Na primer, mogli biste da pijete jogurt sa probioticima umesto antidepresiva.”
On je naglasio da ljudi koji pate od depresije ne mogu da samo izađu do prodavnice i kupe bilo koju vrstu jogurta u lokalnom supermarketu, jer njegova efikasnost zavisi od soja probiotika.
Džon Krian je optimista, iako da, ako mu bude omogućeno da teoriju sprovede u praksu, probiotici bi mogli da pacijentima omoguće lečenje sa manje sporednih efekata u odnosu na antidepresive kao što je Valijum.
Komentari (0)