Čak i ako napunite korpe u supermarketu najsvežijim i najkvalitetnijim namirnicama, postoji velika mogućnost da ćete upropastiti ako ih pogrešno čuvate ili pripremite. Otkrivamo devet tipičnih kuhinjskih grešaka koje bi trebalo da izbegavate!
Pretrpanost namirnicama
Naravno, jedna velika kupovina tokom nedelje čini se kao siguran način da osigurate sve potrebne namirnice za sedam dana. Ipak, vitamini i minerali iz voća i povrća počinju da se gube čim se uberu, što znači da što je namirnica duže uskladištena, ima manje nutrijenata. Nakon nedelju dana u frižideru, spanać sadrži samo polovinu uobičajene količine folne kiseline i otprilike 60 odsto luteina, dok brokoli u roku od 10 dana izgubi oko 62 odsto flavonoida (antioksidantsa koji smanjuje rizik od raka i srčanih bolesti).
Rešenje: Kupujte manje bar dva puta nedeljno. Ako ne možete da idete na pijacu svaki dan, uzmite zaleđeno jer je takvo voće i povrće ubrano na vrhuncu zrelosti, a budući da nije izloženo kiseoniku, nutrijenti ostaju stabilni godinu dana.
Providne posude
Mleko je bogato vitaminom B, to jest riboflavinom, ali prema istraživanjima, izloženost svetlu uzrokuje hemijsku reakciju koja smanjuje efekat vitamina. Ovaj proces, poznat kao fotooksidacija, može promeniti ukus mleka i stvoriti slobodne radikale koji uzrokuju bolesti. Pošto proizvodi od žitarica (posebno one punog zrna) imaju visoku koncentraciju riboflavina, takođe su izložene ovom procesu.
Rešenje: Ako još kupujete mleko u providnim plastičnim bocama, pređite na tetrapak. Takođe, izbegavajte čuvanje suvih proizvoda poput testenine, pirinča i žitarica u providnim posudama na kuhinjskom pultu.
Prebrzi ste sa belim lukom
Prema legendi, ove male opore glavice teraju vampire, ali nauka pokazuje da pravilnom pripremom može da otera mnogo opasnijeg protivnika – rak. To je međutim moguće samo ako beli luk ne koristite odmah!
Rešenje: Naseckajte ili zgnječite češnjeve belog luka i ostavite ih bar 10 minuta pre prženja. Sečenje podstiče enzimsku reakciju koja otpušta zdrave sastojke belog luka!
Škrtarite na začinima
Trave i začini ne samo da daju bolji ukus hrani bez dodavanja masnoća ili soli već mnogi od ovih mirisnih sastojaka čuvaju od trovanja hranom. Nakon testiranja 20 uobičajenih začina s pet vrsta bakterija (uključujući e. coli, stafilokok i salmonelu) istraživanja su pokazala da što je viša vrednost antioksidansa u začinu veća je verovatnoća da će sprečiti bakterijske aktivnosti: klinčić, štapići od cimeta i origano bili su najdelotvorniji u borbi protiv hranom prenosivih patogena.
Rešenje: Ne možete ignorisati standardnu zdravstvenu praksu, ali dodavanje pola čajne kašičice začina salatama, povrću i mesu može vam dati dodatnu dozu sigurnosti i povećati unos antioksidanasa koji se bore protiv bolesti.
Serijski ste gulitelj
Većina antioksidansa i polifenola u voću i povrću nalazi se blizu kore ili u samoj kori. Jedna studija pokazala je kako većina kora voća ima do 27 puta veću koncentraciju antioksidansa nego pulpa.
Rešenje: Nežno istrljajte šargarepu i krompir umesto da ih gulite i koristite ljuštilicu za povrće ili oštar nož ne biste li otklonili što je moguće tanji sloj kore s povrća i voća koje je neophodno oljuštiti.
Komentari (0)